wtorek, 5 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Przewodniczący parlamentów Ukrainy, Polski i Litwy przygotują wspólne oświadczenie ws. oceny tragicznych wydarzeń historycznych
Андрій Парубій і Марек Кухцінський. Фото: iportal.rada.gov.ua
Андрій Парубій і Марек Кухцінський. Фото: iportal.rada.gov.ua

Przewodniczący parlamentów Ukrainy, Polski i Litwy przygotują wspólne oświadczenie ws. oceny tragicznych wydarzeń historycznych

Share Button

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij podczas zeszłotygodniowej wizyty w Warszawie wystąpił z propozycją przygotowania wspólnego oświadczenia przez parlamenty Polski, Ukrainy i Litwy.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją, oświadczenie miałoby dotyczyć tragicznych konsekwencji wydarzeń związanych z agresją ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

„Wojna doprowadziła do męczeńskich ofiar wśród Polaków, Ukraińców i Litwinów. Nie ma wątpliwości, że ten sam agresor, jaki doprowadził do ich śmierci, działa tak samo dzisiaj, kierując się tymi samymi imperialistycznymi motywami ataku i agresywnej polityki wobec Ukrainy” – powiedział Parubij. Dodał, że należy kontynuować tradycje wspólnej refleksji nad tragiczną historią oraz wspólnie oceniać aktualne zagrożenia.

Podczas wizyty w Polsce Andrij Parubij spotkał się m.in. z marszałkiem Sejmu RP, Markiem Kuchcińskim, z którym rozmawiał m.in. o kwestii ostatniej uchwały polskiego Sejmu, poświęconej ofiarom zbrodni popełnionych w latach 1943-45. Mowa była również o współpracy bałtycko-czarnomorskiej.

Na podstawie: iportal.rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.