środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Polsce odbyły się obchody 73 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

W Polsce odbyły się obchody 73 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

Share Button

W poniedziałek, 11 lipca rano prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar Zbrodni Wołyńskiej, znajdującym się na warszawskim Żoliborzu.

„Prawda historyczna jest potrzebna, bo tylko na prawdzie można opierać dobre wzajemne relacje” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Pod pomnikiem pojawił się również szef partii „Prawo i Sprawiedliwość”, Jarosław Kaczyński. „Mam nadzieję, że ukraińscy bohaterowie, którzy dziś heroicznie bronią swojego kraju przed agresją, będą nawiązywać do tych Ukraińców, którzy ratowali życie Polaków” – powiedział szef PiS.

Również dzisiaj, w Kijowie odbyła się prezentacja dokumentów, które ukraiński IPN przekazał stronie polskiej. Posłużą one do dalszych badań historycznych dotyczących zbrodni popełnionych na Wołyniu.

W piątek, 8 lipca, kwiaty pod tym samym pomnikiem złożył również prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przebywający w Polsce w związku z obradami szczytu NATO.

11 lipca to rocznica tzw. „Krwawej Niedzieli” – dnia, w którym oddziały ukraińskiego podziemia, w tym Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały ponad 150 zamieszkałych przez Polaków. Łącznie, w latach 1943-44, na skutek pacyfikacji i walk zginęło ok. 100 tysięcy Polaków oraz według różnych danych od 10-12 do 20 tysięcy Ukraińców.

Na podstawie: prezydent.pl. pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.