niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraińcy blokują dojazd do przejść granicznych z Polską
Мітинг біля пункту пропуску "Шегині - Медика". Фото: facebook.com/groups/govarta1
Мітинг біля пункту пропуску "Шегині - Медика". Фото: facebook.com/groups/govarta1

Ukraińcy blokują dojazd do przejść granicznych z Polską

Share Button

Mieszkańcy przygranicznych rejonów obwodu lwowskiego blokują ruch na drogach dojazdowych do punktów granicznych na granicy polsko-ukraińskiej. Powodem protestu jest czasowe zawieszenie umowy o małym ruchu granicznym.

Podobne akcje protestu zostały zorganizowane na drogach dojazdowych do przejść w Rawie Ruskiej/Hrebennym, Szegini/Medyka i Krakowiec/Korczowa. Protest stwarza problemy przede wszystkim dla mieszkańców Ukrainy, którzy próbują dostać się do Polski w celach zarobkowych lub na zakupy.

Problem dotyczy także właścicieli pojazdów z polskimi numerami rejestracyjnymi w strefie przygranicznej, którzy zgodnie z prawem raz na 5 dni powinni przekraczać granicę. W tej sprawie podjęto działania uzgodnione ze stroną polską, które zakładają, iż formalności te będzie można regulować bez fizycznego przekraczania granicy.

W zwiazku z protestem, w poniedziałek przed południem doszło do incydentu przed przejściem w Rawie Ruskiej – w grupę protestujących osób miał wjechać samochód na polskich numerach rejestracyjnych, powodując rany u trzech osób. Według jednej z wersji za kierownicą pojazdu siedział pracownik polskiego MSZ, jednak informacja ta nie została potwierdzona.

Ograniczenia w Małym Ruchu Granicznym związane są ze szczytem NATO w dniach 8-9 lipca oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Utrudnienia potrwają do 2 sierpnia.

Na podstawie: facebook.com/groups/govarta1, zik.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.