czwartek, 1 Październik, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Nadia Sawczenko odebrała w Lublinie nagrodę im. Jana Karskiego
Fot. Andrij Polikowskij
Fot. Andrij Polikowskij

Nadia Sawczenko odebrała w Lublinie nagrodę im. Jana Karskiego

Share Button

W piątek, 24 czerwca, ukraińska deputowana Nadia Sawczenko odebrała w Lublinie nagrodę im. Jana Karskiego, którą otrzymała według kapituły „za hart ducha w walce o ludzką godność i honor”.

„Przed dwoma laty świat dowiadywał się o porucznik Nadii Sawczenko, potem śledził jej działania i pełną godności postawę wobec rosyjskich śledczych, w rosyjskim więzieniu i przed rosyjskim sądem. Ukraińska dziewczyna nie tylko odpierała wojnę, jaką wydała jej Rosja, ale także wytaczała jej swoją w imieniu całego narodu, nie godzącego się, aby do jego ojczyzny ktoś przychodził z bronią, odbierał terytorium i straszył odebraniem następnych terenów” – powiedział Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.

Podczas wystąpienia podczas ceremonii Sawczenko podziękowała za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie. Zaapelowała także do Polaków o przebaczenie za krzywdy, jakie w historii obu narodów doznali Polacy od Ukraińców. „Jestem gotowa prosić o przebaczenie i przebaczyć. Ja proszę polski naród i Polaków o wybaczenie za te krzywdy zadane przez Ukraińców w ciągu długiej i niełatwej historii” – powiedziała Sawczenko.

Na podstawie: tvn24.pl, eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

W Łańcucie otwarto odnowiony cmentarz żołnierzy URL

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskich władz oraz ambasady Ukrainy w Polsce. „To bohaterowie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.