wtorek, 4 październik, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szefem misji OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej na Donbasie został absolwent rosyjskiej akademii wojskowej
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Szefem misji OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej na Donbasie został absolwent rosyjskiej akademii wojskowej

Share Button

28 kwietnia 2016 roku niemieckie kierownictwo OBWE podjęło decyzję o wyznaczeniu na stanowisku Głównego Obserwatora (tj. szefa misji) Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na rosyjskich punktach granicznych Hukowo i Donieck, które graniczą z Ukrainą obywatela Szwajcarii, Flaviena Schallera (na zdj. trzeci od lewej, obok Władimira Putina), który rozpoczął wykonywanie obowiązków od 1 maja 2016 roku.

Zdaniem strony ukraińskiej istnieja poważne wątpliwości co do obiektywizmu szefa nowej misji: świadczą o tym jego poglądy i opinie, wyrażone w wywiadzie dla rosyjskiej „Nowej Gaziety” w 2013 roku, a także fakt, iż w latach 2011-2012 był on słuchaczem rosyjskiej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wcześniej, w 2003 roku przebywał w Rosji na kursie językowym.

Oba punkty graniczne znajdują się na obszarze bezpośrednio przylegającym do strefy okupowanej przez prorosyjskich separatystów, a wskazany odcinek granicy rosyjsko-ukraińskiej pozostaje nadal, wbrew porozumieniom z Mińska, poza kontrolą władz w Kijowie.

Na podstawie: defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO

O złożeniu wniosku poinformował prezydent Wołodymyr Zelensky. „Faktycznie, przeszliśmy już nasz szlak do NATO. Faktycznie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.