poniedziałek, 16 Grudzień, 2019
pluken
Home / Współpraca polsko-ukraińska / We Lwowie spotkali się chirurdzy z Polski i Ukrainy
med 014

We Lwowie spotkali się chirurdzy z Polski i Ukrainy

Share Button

W dniach 5-7 maja we Lwowie, na Uniwersytecie Medycznym im. Daniły Halickiego odbyła się międzynarodowa medyczna konferencja „Ukraińsko-polskie dni chirurgiczne”, podczas której omówiono kwestie związane m.in. z medycyna katastrof i pola walki.

Konferencja odbyła się pod patronatem szefa Stowarzyszenia chirurgów Ukrainy, prof. Oleksandra Usenka i szefa Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, prof. Jana Kuliga.

Ukraińsko-polskie dni chirurgiczne odbywają się regularnie od 1998 roku, zarówno w Polsce jak i Ukrainie. Tym razem do Lwowa przyjechało 70 polskich chirurgów, z czego 15 to lekarze wojskowi. Stronę ukraińską reprezentowało 40 specjalistów, w tym m.in. z Charkowa, Dniepropietrowska i Zaporoża – miast znajdujących się na „pierwszej linii” pomocy medycznej w ramach ATO. „Dziś ma miejsce już szóste zebranie chirurgów z obu krajów i chociaż kontakt między członkami naszych stowarzyszeń utrzymywany jest na bieżąco, to pierwsze tak duże spotkanie od 8 lat. Wydarzenia, jakie mają miejsce na wschodzie Ukrainy skłoniły nas do omówienia aktualnych problemów z tym związanych, zwłaszcza w sferze medycyny wojskowej. Dla nas jest ciekawym pogląd polskich kolegów, standardy medyczne NATO i metodyka pracy. Z kolei dla nich ciekawe są nasze praktyczne doświadczenia, związane z pracą podczas działań bojowych na Donbasie” – powiedział prof. Oleksij Łukaweckij.

med 024

„Pierwsza część spotkania była poświęcona wojskowym aspektom chirurgii, gdzie omówiono kwestie dotyczące aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz związane z praktycznymi aspektami pracy lekarzy wojskowych w warunkach szpitali polowych i sytuacji, jakie wynikają z działań zbrojnych” – powiedział płk służby medycznej, prof. Jarosław Zaruckij.

Ppłk Wadym Bakaj, Regionalne Centrum Medialne MO Ukrainy, Lwów

Share Button

Czytaj również

Fot. polukr.net

Ukraińskie władze cofnęły zakaz wydawania pozwoleń na prace poszukiwawcze dla polskich naukowców

Strona ukraińska pozytywnie odniosła się do zeszłotygodniowego wniosku Polski o ponowne wydawanie pozwoleń na prace …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.