piątek, 28 Luty, 2020
pluken
Home / Współpraca polsko-ukraińska / We Lwowie spotkali się chirurdzy z Polski i Ukrainy
med 014

We Lwowie spotkali się chirurdzy z Polski i Ukrainy

Share Button

W dniach 5-7 maja we Lwowie, na Uniwersytecie Medycznym im. Daniły Halickiego odbyła się międzynarodowa medyczna konferencja „Ukraińsko-polskie dni chirurgiczne”, podczas której omówiono kwestie związane m.in. z medycyna katastrof i pola walki.

Konferencja odbyła się pod patronatem szefa Stowarzyszenia chirurgów Ukrainy, prof. Oleksandra Usenka i szefa Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, prof. Jana Kuliga.

Ukraińsko-polskie dni chirurgiczne odbywają się regularnie od 1998 roku, zarówno w Polsce jak i Ukrainie. Tym razem do Lwowa przyjechało 70 polskich chirurgów, z czego 15 to lekarze wojskowi. Stronę ukraińską reprezentowało 40 specjalistów, w tym m.in. z Charkowa, Dniepropietrowska i Zaporoża – miast znajdujących się na „pierwszej linii” pomocy medycznej w ramach ATO. „Dziś ma miejsce już szóste zebranie chirurgów z obu krajów i chociaż kontakt między członkami naszych stowarzyszeń utrzymywany jest na bieżąco, to pierwsze tak duże spotkanie od 8 lat. Wydarzenia, jakie mają miejsce na wschodzie Ukrainy skłoniły nas do omówienia aktualnych problemów z tym związanych, zwłaszcza w sferze medycyny wojskowej. Dla nas jest ciekawym pogląd polskich kolegów, standardy medyczne NATO i metodyka pracy. Z kolei dla nich ciekawe są nasze praktyczne doświadczenia, związane z pracą podczas działań bojowych na Donbasie” – powiedział prof. Oleksij Łukaweckij.

med 024

„Pierwsza część spotkania była poświęcona wojskowym aspektom chirurgii, gdzie omówiono kwestie dotyczące aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz związane z praktycznymi aspektami pracy lekarzy wojskowych w warunkach szpitali polowych i sytuacji, jakie wynikają z działań zbrojnych” – powiedział płk służby medycznej, prof. Jarosław Zaruckij.

Ppłk Wadym Bakaj, Regionalne Centrum Medialne MO Ukrainy, Lwów

Share Button

Czytaj również

Fot. worldcam.com

Granica polsko-ukraińska: kolejki na większości przejść granicznych

Jak wynika z doniesień osób podróżujących przez granicę polsko-ukraińską, na niemal wszystkich drogowych punktach granicznych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.