czwartek, 21 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Niemcy nie chcą udziału Ukrainy w ćwiczeniach Anakonda-16
Фото: Андрій Поліковський
Фото: Андрій Поліковський

Niemcy nie chcą udziału Ukrainy w ćwiczeniach Anakonda-16

Share Button

Władze Niemiec negatywnie odnoszą się do udziału Ukrainy w ćwiczeniach wojskowych Anakonda 2016, które odbędą się na początku czerwca tego roku w Polsce. Stanowisko Polski w tej sprawie pozostaje niezmiennym, a udział Ukrainy jest dla strony polskiej „kluczowym” – pisze ukrinform.ua.

„W tej sprawie minister obrony Antoni Macierewicz, tak jak i jego poprzednik, Tomasz Siemoniak utrzymują to samo stanowisko – że udział Ukrainy jest kluczowym” – powiedział generał Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych RP.

Ponadto, według generała Niemcy odmówiły zgody na przemieszczanie się przez swoje terytorium wojsk amerykańskich, które wezmą udział w manewrach. Dlatego rozważana jest inna trasa, która wiedzie przez Czechy. Zdaniem szefa polskiego MON powodem niemieckiej odmowy są naciski ze strony Rosji.

W działaniach w ramach ćwiczeń Anakonda-16 w dniach 7-17 czerwca weźmie udział blisko 25 tysięcy żołnierzy w tym 12 tysięcy z Polski i 14 tysięcy z innych państw. W manewrach wezmą udział m.in. oddziały brygady litewsko-polsko-ukraińskiej, które będą ćwiczyń na poligonie w Nowej Dębie.

Na podstawie: ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraińska armia ostrzelała bazę w Sewastopolu

Według źródeł ukraińskich do ataku użyto pocisków manewrujących. Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej, do ataku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.