czwartek, 24 Wrzesień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Chiny chcą inwestować w szybką kolej na Ukrainie
Фото: Андрій Поліковський
Фото: Андрій Поліковський

Chiny chcą inwestować w szybką kolej na Ukrainie

Share Button

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury szykuje się do podpisania memorandum o współpracy z chińską firmą, która ma budować na Ukrainie szybką kolej na przewidywanej trasie Kijów-Lwów-Warszawa-Berlin, a także w kierunku Kijów-Odessa.

„Memorandum ma służyć opracowaniu studium technicznych i ekonomicznych uwarunkowań dla takiej inwestycji, z możliwością jej dalszego rozwoju w kierunku Krymu, gdy powróci on pod jurysdykcję Ukrainy” – powiedział minister Wołodymyr Omelian w Radzie Najwyższej Ukrainy w piątek, 15 kwietnia. Dodał, że równolegle trwają prace nad opracowaniem możliwości tranzytu towarów z Europy do krajów Zatoki Perskiej, zwłaszcza Iranu, z wykorzystaniem szlaków żeglugowych na Morzu Czarnym.

Ukraińskie koleje planują również budowę torowiska o „europejskiej” szerokości od Lwowa do granicy z Polską. Miałałoby to służyć stworzeniu połączenia pasażerskiego Lwów-Warszawa (obecnie takie połącznie jest realizowane przez Przemyśl i Kraków). Jak na razie trwają poszukiwania potencjalnych inwestorów, także wśród chińskich firm.

Na podstawie: ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

W Łańcucie otwarto odnowiony cmentarz żołnierzy URL

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskich władz oraz ambasady Ukrainy w Polsce. „To bohaterowie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.