niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Europarlament wezwał Rosję do zaprzestania wtrącania się w sprawy krajów dążących do UE
Європарламент. Фото:  dt.ua
Європарламент. Фото: dt.ua

Europarlament wezwał Rosję do zaprzestania wtrącania się w sprawy krajów dążących do UE

Share Button
Fot. dt.ua
Fot. dt.ua

Rosja powinna zaprzestać otwartego lub skrytego uczestnictwa w konfliktach w Gruzji, Mołdawii i Ukrainie i nie przeszkadzać tym krajom realizowania ich europejskich ambicji – napisano w rezolucji Parlamentu Europejskiego uchwalonej 21 stycznia.

Europosłowie pozytywnie ocenili postęp, jakiego dokonały wspomniane kraje w dążenie do bliższej integracji z Unią Europejską. Jednocześnie w rezolucji potępiono działania Rosji ograniczające handel z Ukrainą po podpisaniu i wejściu w życie umowy o wolnym handlu pomiędzy Ukrainą i UE. PE zaapelował także do Rosji o rezygnację z projektów energetycznych omijających Ukrainę i kraje Europy Środkowej.

Zwrócono również uwagę na zasadność dalszej pomocy finansowej UE dla Ukrainy, przy czym pomoc ta ma być uzależniona od zauważalnego progresu w reformach, zwłaszcza walki z korupcją. Pozytywnie oceniono także postępy na rzecz liberalizacji ruchu wizowego.

Na podstawie: prostir.ua, eurointegration.com.ua

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.