sobota, 24 Lipiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina odzyska kontrolę powietrzną nad Morzem Czarnym
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

Ukraina odzyska kontrolę powietrzną nad Morzem Czarnym

Share Button
NATO
Fot. pl.wikipedia.org

Ukraina ma zamiar skorzystać z pomocy NATO w odzyskaniu kontroli nad przestrzenią powietrzną nad Morzem Czarnym, którą utraciła po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

Szef misji Ukrainy przy NATO, Jegor Bożok, zaznaczył, że w chwili zajęcia Krymu przez Rosję, Ukraina straciła stację kontroli ruchu lotniczego, która zapewniała nadzór nad ruchem lotniczym i kierowanie nim nad całym Morzem Czarnym.

„Aby przywrócić pełną zdolność do kontroli  przestrzeni powietrznej i bezpieczeństwa już wkrótce rozpocznie się pilotażowy projekt dotyczący przyłączenia Ukrainy do projektu NATO w zakresie  regionalnego bezpieczeństwa lotniczego. Odbyło się już kilka wizyt ekspertów i określono obiekt, który będzie włączony do tego systemu” – poinformował Bożok.

Podkreślił, ze Ukraina nie straci na to ani kopiejki własnych pieniędzy, ponieważ zrozumiałe jest, że państwo ma na co wydawać pieniądze, a projekt zostanie sfinansowany przez sojuszników. Zostaną do tego wykorzystane wieże już istniejące w innych miejscach Ukrainy, które będą zmodernizowane i doposażone odpowiednią techniką.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. facebook.com/NavalSOFCenter

Sea Breeze-21: ćwiczenia polskich i ukraińskich specjalsów na Morzu Czarnym

W ramach trwających nad Morzem Czarnym ćwiczeń Sea Breeze 2021 odbyły się wspólne ćwiczenia żołnierzy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.