wtorek, 29 Wrzesień, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Odsłonięcie odnowionego pomnika Adama Mickiewicza w Zbarażu
Fot. kijow.msz.gov.pl
Fot. kijow.msz.gov.pl

Odsłonięcie odnowionego pomnika Adama Mickiewicza w Zbarażu

Share Button
Fot. kijow.msz.gov.pl
Fot. kijow.msz.gov.pl

W roku 2015 przypadła 160. rocznica śmierci Adama Mickiewicza. Z tej okazji latem 2015 r. przeprowadzono renowację pomnika Poety w Zbarażu, ufundowanego w 1898 r. przez mieszkańców miasta. Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika miało miejsce 29 sierpnia 2015 r.

Renowację pomnika przeprowadziła Fundacja MOSTY oraz zespół polskich konserwatorów pod kierunkiem prof. Janusza Smazy z warszawskiej ASP, we współpracy z Narodowym Rezerwatem „Zamki Tarnopolszczyzny”, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP w Łucku, firmy Plastics Ukraina i Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

W uroczystości wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, Konsul Generalna RP w Łucku Beata Brzywczy, Gubernator Obwodu Tarnopolskiego Stepan Barna, Przewodniczący Tarnopolskiej Rady Obwodowej Anatolij Kaczka, Mer Zbaraża Roman Polikrowskij, Kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, Rzecznik Prasowy Ambasady RP w Kijowie Karol Jazowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie Piotr Ciarkowski, prezes firmy Plastics Ukraina Ireneusz Derek, liczni goście z Polski i z okolic Tarnopola.

Pomnik Adama Mickiewicza został ufundowany przez polską społeczność Zbaraża w 1898 roku, w setną rocznicę urodzin poety. Został wykonany z piaskowca drobnoziarnistego. Od strony frontowej zachowało się pole wypełnione medalionem z podobizną poety. Poniżej znajdował się oryginalny napis z 1898 roku. Od tyłu pomnika tablica z odtworzonym polskim napisem z okresu międzywojennego, wg. stanu, który udało się odczytać latem 2015 roku.

Pomnik od początku istnienia znajdował się w rynku miasta. W latach 1919-1920 był niszczony. Pierwszy raz w czasie konfliktu polsko-ukraińskiego (lata 1918-1919), drugi raz w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku, kiedy ponownie wrzucono go do rzeki. Po wyparciu bolszewików na wschód, wojsko polskie odnowiło postument i pomnik, który uroczyście odsłonięto w dniu 29 czerwca 1921 roku. Po II wojnie światowej pomnik przeniesiono do Parku Miejskiego przy zamku w Zbarażu. Pomnik ponownie uległ częściowej rujnacji. Powierzchowną i ostatnią przed remontem w 2015 r. renowację pomnika przeprowadzono dopiero w 1970 roku

Uroczystości w Zbarażu były połączone z konferencją na zbaraskim zamku poświęconą ochronie zabytków i współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Było to drugie w ciągu ostatniego roku tego typu spotkanie intelektualistów polskich i ukraińskich na zbaraskim zamku (więcej o poprzedniej konferencji).

Źródło: kijów.msz.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

W Łańcucie otwarto odnowiony cmentarz żołnierzy URL

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskich władz oraz ambasady Ukrainy w Polsce. „To bohaterowie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.