czwartek, 28 marzec, 2024
pluken
Home / Wywiady / Iwan Jakubec: Nie można prowadzić wojny w sposób stacjonarny

Iwan Jakubec: Nie można prowadzić wojny w sposób stacjonarny

Share Button

ua_soldsRozmowa z pułkownikiem Iwanem Jakubcem, ekspertem wojskowym, b. dowódcą Wojsk Powietrznodesantowych Ukrainy na temat aktualnej sytuacji we wschodniej Ukrainie i perspektyw jej rozwoju.

Jak ocenia Pan sytuację wojskową na wschodzie Ukrainy?

To bardzo szerokie zagadnienie, jednak można stwierdzić, że wobec faktu, iż nie udało się wypracować do tej pory rozwiązania politycznego, Federacja Rosyjska aktywizowała działania w Donbasie, realizowane za pomocą nielegalnych grup zbrojnych, a wspieranych dostawami sprzętu zza wschodniej granicy Ukrainy. Wiadomo także, że na terytorium Ukrainy działa od 10 do 12 tysięcy rosyjskich wojskowych wspieranych przez rosyjski sprzęt wojskowy, którzy biorą udział w działaniach wojennych, pomagają separatystom i bandytom. Można też stwierdzić, że eskalacja konfliktu przez Federację Rosyjską ma na celu wpłynięcie na sytuację polityczną wewnątrz Ukrainy.

Jak ocenia Pan dalsze perspektywy rozwoju sytuacji? Czy jest szansa, że dalsze rozmowy w Mińsku przyniosą jakieś efekty?

Trudno dokładnie przewidzieć dalsze scenariusze rozwoju sytuacji. Jednak siły ukraińskie cały czas zajmują pozycje obronne, co jest problemem o charakterze strategicznym. Ograniczona możliwość prowadzenia działań przeciwko separatystom niesie za sobą wiele zagrożeń – nie można prowadzić cały czas wojny w sposób stacjonarny i wcześniej czy później coś musi się zmienić – taka sytuacja nie może trwać zbyt długo.

Można było usłyszeć w mediach, że wojska ukraińskie przechodzą do tak zwanej „aktywnej obrony”. Co to może oznaczać?

Chodzi w tym wypadku o wykonywanie lokalnych kontruderzeń przeciwko tym ugrupowaniom wojsk przeciwnika, które próbują destabilizować sytuację na danym odcinku frontu. Mam tu na myśli zarówno uderzenia artyleryjskie, jak i z wykorzystaniem sprzętu pancernego i zmechanizowanego. W innym wypadku prowadzenie działań obronnych na dłuższą metę jest praktycznie niemożliwe.

Jak długo Pana zdaniem może trwać konflikt we wschodniej Ukrainie?

Tutaj wielkie znaczenie ma aspekt polityczny, także w wymiarze światowym, europejskim, a także w wymiarze wewnętrznym w odniesieniu do Ukrainy – zarówno w sferze politycznej jak i ekonomicznej. Wszystko to wpływa bowiem na kondycję społeczeństwa i jego możliwości akceptowania działań wojennych w obronią państwa. Dlatego wsparcie na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w Europie dla narodu ukraińskiego i jego proeuropejskich aspiracji ma wielkie znaczenie dla utrzymania woli dalszej walki w obronie kraju. Wiadomo również, że wojna wyczerpuje zapasy uzbrojenia i dlatego dla Ukrainy tak ważna jest pomoc wojskowa zza granicy.

Dziękuję za rozmowę.

Share Button

Czytaj również

Fot. wp.pl

Płk rez. Piotr Lewandowski: w 2023 roku czekają nas bardziej zmasowane starcia, niż te, które dotąd widzieliśmy

Niemcy zapewne w końcu zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, ponieważ nacisk na to  …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.