wtorek, 23 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Generał Ołeksandr Syrski został nowym głównodowodzącym SZ Ukrainy
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Generał Ołeksandr Syrski został nowym głównodowodzącym SZ Ukrainy

Share Button

O dymisji generała Walerija Załużnego i wyznaczeniu nowego dowódcy SZ Ukrainy poinformował wczoraj prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zelensky podziękował za służbę dotychczasowemu dowódcy oraz poinformował o przyznaniu mu tytułu Bohatera Ukrainy. Równocześnie, prezydent Ukrainy poinformował o wyznaczeniu na stanowisko dotychczasowego dowódcy Wojsk Lądowych Ukrainy, generała-pułkownika Ołeksandra Syrskiego.

Ołeksandr Syrski ukończył studia wojskowe jeszcze w czasach ZSRR, w Moskwie. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej dowodził m.in. działaniami pod Debalcewem (2015) skąd udało mu się wyprowadzić spod groźby okrążenia ukraińskie jednostki, a także obroną Kijowa w 2022 roku oraz operacją charkowską późnym latem 2022, która doprowadziła do wyzwolenia części obwodu charkowskiego i Izjumu. Kierował również walkami o Soledar i Bachmut na przełomie 2022/23 roku.

„Na porządku dziennym są nowe zadania. Przede wszystkim szczegółowe planowanie działań wszystkich szczebli dowodzenia i jednostek w związku z potrzebami frontu w zaopatrzeniu nowym uzbrojeniem, jakie nadchodzi w ramach dostaw od naszych partnerów” – napisał generał Ołeksandr Syrski na swoim koncie w Telegramie, podkreślając jednocześnie znaczenie wysokich kwalifikacji personelu dla skutecznych działań na froncie. Określił także życie i zdrowie żołnierzy jako najważniejszą wartość dla armii ukraińskiej. Zwrócił także uwagę na znaczenie dronów i systemów WRE dla działań bojowych na froncie.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. gov.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky przybył z wizytą do Warszawy

Polska i Ukraina podpisały umowę o współpracy w sferze bezpieczeństwa „Cały wolny świat to przyznaje, …