czwartek, 25 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

Share Button

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy.

Amerykański prezydent pojawił się na Placu Michaliwskim, gdzie oddał hołd poległym w czasie Rewolucji Godności oraz w wojnie z Rosją. Następnie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami ukraińskich władz.

„Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony (…) nie sądzę, że dziś tak myśli” – powiedział Joe Biden podczas konferencji prasowej po rozmowie z Wołodymyrem Zelenskym. Prezydent USA wspomniał także rozmowę z prezydentem Ukrainy sprzed niemal roku, gdy rosyjskie samoloty były już w powietrzu, a czołgi przekraczały granicę: „Powiedział pan wtedy, że słychać wybuchy w tle. Nigdy tego nie zapomnę (…) powiedział pan, aby zebrać światowych liderów i poprosić ich o wsparcie Ukrainy (…) rok temu świat szykował się do upadku Kijowa (…) ale Kijów przetrwał, przetrwała Ukraina i demokracja. Amerykanie stoją razem z wami i świat stoi razem z wami” – powiedział Joe Biden.

„Powinniśmy zrobić tak, aby ten rok stał się rokiem zwycięstwa” – stwierdził z kolei Wołodymyr Zelensky. Dodał, że wojna powinna zakończyć się wyzwoleniem ukraińskiej ziemi i gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy i dal całej Europy oraz świata. „Rezultaty naszych rozmów będą widoczne na polu bitwy” – powiedział Wołodymyr Zelensky.

Wizyta Joe Bidena w Kijowie jest pierwszą od 15 lat wizytą amerykańskiego prezydenta na Ukrainie.

W dniach 21-22 lutego 2023 roku prezydent USA ma przebywać z wizytą w Polsce.

Na podstawie: pravda.com.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …