piątek, 24 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Minister obrony narodowej RP złożył wizytę w Kijowie
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Minister obrony narodowej RP złożył wizytę w Kijowie

Share Button

3 lutego 2023 roku Mariusz Błaszczak spotkał się m.in. z Oleksijem Reznikowem, ministrem obrony Ukrainy.

„Wspieramy Ukrainę, bo dla nas wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski. Mówił o tym śp. prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Gruzji. (…) Jak widzimy imperium rosyjskie bez względu na to, czy jest białe, czerwone, czy putinowskie dopuszcza się zbrodni wojennych. Obowiązkiem wolnego świata jest przeciwstawienie się tym tendencjom do odbudowy imperium” – powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej.

W ramach spotkania odbyła się także wideokonferencja z przedstawicielami krajów sojuszniczych, które są skupione w ramach tzw. „koalicji czołgowej”. Chodzi o kraje, jakie zobowiązały się dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 lub inne produkowane w krajach zachodnich, w tym amerykańskie M1 Abrams i francuskie Leclerc oraz brytyjskie Challenger 2. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w połowie lutego 2023 roku w Brukseli.

„Polska podjęła się roli budowania koalicji państw, które są w stanie wesprzeć Ukrainę w postaci czołgów Leopard. Taką inicjatywę ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania prezydentem Zełenskim i prezydentem Litwy w styczniu tego roku we Lwowie (…) Ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją. Ze strony naszych odpowiedników, ministrów obrony państw, które posiadają czołgi Leopard padły deklaracje, ale czekamy na ostateczną deklarację do połowy lutego” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Na podstawie: ukrinform.ua, gov.pl/web/obrona-narodowa

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …