wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA planują przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych „Patriot”
Fot. pravda.com.ua/Getty Images
Fot. pravda.com.ua/Getty Images

USA planują przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych „Patriot”

Share Button

O zamiarach strony amerykańskiej informuje telewizja CNN.

Według doniesień mediów, administracja Joe Bidena kończy działania przygotowawcze, których celem jest przekazanie na Ukrainę zestawów przeciwlotniczych „Patriot”. Nie jest wykluczone, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej, jaką USA mają wysłać na Ukrainę.

Proces szkolenia ukraińskich obsług tych systemów miałby być realizowany w amerykańskich bazach wojskowych na terytorium Niemiec.

Zmiana decyzji amerykańskiej administracji w sprawie przekazania systemów tego typu, według CNN, wynika z sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina wobec ataków na infrastrukturę energetyczną.

Przekazania systemu „Patriot” znacząco zwiększyłoby skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, zwłaszcza jeśli chodzi o zwalczanie pocisków manewrujących i pocisków balistycznych. Funkcje te mogą wykonywać również systemy NASAMS i IRIS-T, choć jak na razie Ukraina posiada ich zbyt mało, by skutecznie zabezpieczyń się przed takimi atakami.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ostrzegł przed kolejną próbą podjęcia zmasowanych działań ofensywnych przez Rosję na przełomie stycznia i lutego 2023 roku.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …