niedziela, 29 styczeń, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjska armia wycofuje sie spod Chersonia
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Rosyjska armia wycofuje sie spod Chersonia

Share Button

Walki z wycofującymi się siłami rosyjskimi trwają na całej długości frontu na zachodnim brzegu Dniepru.

Według komunikatu Sztabu Generalnego SZ Ukrainy, 9 listopada ukraińska armia wyzwoliła 9 kolejnych miejscowości. Żołnierze ukraińscy weszli m.in. do Snihuriwki, którą próbowały zdobyć od kilku tygodni.

W ocenie analityków ISW ukraińska kontrofensywa trwająca od sierpnia na tym kierunku była obliczona na zmuszenie wojsk rosyjskich do wycofania się za Dniepr bez konieczności realizowania dużych operacji zaczepnych przez stronę ukraińską, co jak widać, prawdopodobnie zakończy się powodzeniem. Sukcesem zakończyły się operacje mające na celu uderzenia w zgrupowania wojsk, logistykę i inne obiekty wojskowe SZ FR w obwodzie chersońskim.

W ocenie ISW, obecnie rosyjskie dowództwo stara się maksymalnie spowolnić postępy SZ Ukrainy i doprowadzić do zorganizowanego wycofania jak największej liczby żołnierzy na wschodni brzeg Dniepru.

Również w ocenie brytyjskiego wywiadu, uderzenia w szlaki logistyczne doprowadziły do tego, że strona rosyjska nie była w stanie skutecznie zaopatrywać swoich wojsk na zachodnim brzegu Dniepru.

Według ostatnich doniesień, siły ukraińskie są w Czarnobajewce, gdzie znajduje się wielokrotnie atakowane lotnisko, a także ok. 10 km od tamy w Nowej Kachowce.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Szefowa MSZ Niemiec: nie jesteśmy przeciwko przekazaniu czołgów Ukrainie

Annalena Baerbock odniosła się do planów przekazania Leopardów 2 przez Polskę „Nie będzie stać na …