poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty, stan na godzinę 22.00
Zniszczony rosyjski czołg T-80/ fot. mil.in.ua
Zniszczony rosyjski czołg T-80/ fot. mil.in.ua

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień trzydziesty, stan na godzinę 22.00

Share Button

Ukraińska armia zlikwidowała kolejnego wysokiego rangą rosyjskiego oficera – dowódcę 49 Armii, Jakowa Rezancewa, który zginął od kuli snajpera.

Na wschodnim brzegu Dniepru w pobliżu Kijowa siły ukraińskie odrzuciły jednostki rosyjskie ok. 30-40 na wschód, za m. Łukianiwka. Podobne sukcesy zanotowano na całym froncie w pobliżu ukraińskiej stolicy od wschodniej strony, co potwierdzają także oceny brytyjskich służb wywiadowczych. Nadal trwają walki w pobliżu Irpienia i Buczy na zachód od stolicy.

Walki toczą się również wokół Czernihowa i Sum. Również Charków był wielokrotnie ostrzeliwany w ciągu ostatniej doby, podobnie jak Izjum i miasta na Donbasie, w tym Mariupol, cały czas oblegany przez rosyjskie siły. Rosyjskie okręty ostrzelały także kilka miejscowości w obwodzie odeskim. Z kolei w obwodzie chersońskim jednostki rosyjskie okopują się na swoich pozycjach.

Według doniesień strony ukraińskiej, siły rosyjskie zmniejszyły liczbę operacji lotniczych, których celem jest atakowanie pozycji ukraińskich, zwiększono natomiast liczbę misji zwiadowczych. Ukraiński Sztab Generalny ostrzega, że siły rosyjskie przegrupowują się i przygotowują do kolejnych działań zaczepnych, dążąc do zgromadzenia zapasów amunicji i paliwa.

Z kolei rosyjski sztab generalny po raz kolejny zadeklarował zmianę celów „operacji specjalnej”: jej głównym celem, według aktualnej wykładni, ma być „wyzwolenie Donbasu”. Rosja grozi także szturmem na Kijów i inne ukraińskie miasta, których – rzekomo – początkowo miała nie atakować (co jest oczywistym zaprzeczeniem faktów i wynika z nieudanych prób zdobycia Kijowa, Sum, Czernihowa, Mikołajowa, Charkowa i innych miast Ukrainy).

Z wizytą w Polsce przebywa prezydent USA Joe Biden, który wziął udział w szczycie NATO w Brukseli, a następnie przybył z wizytą do Jasionki k. Rzeszowa, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzej Dudą, z żołnierzami amerykańskimi oraz z przedstawicielami organizacji humanitarnych, którzy biorą udział w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Następnie udał się do Warszawy, gdzie jutro, 26 marca planowane są rozmowy z prezydentem RP.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …