środa, 21 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty, stan na godzinę 22.00
Zniszczona rosyjska kolumna w Mariupolu /fot. twitter.com/girkingirkin
Zniszczona rosyjska kolumna w Mariupolu /fot. twitter.com/girkingirkin

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty, stan na godzinę 22.00

Share Button

Premier RP Mateusz Morawiecki i wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński przebywają z wizytą w Kijowie.

Polska delegacja, jak również premierzy Czech i Słowenii udali się do Kijowa drogą lądową – pociągiem, wobec faktu toczących się działań wojennych i aktywności lotnictwa oraz systemów obrony przeciwlotniczej nad Ukrainą. W ramach wizyty planowane jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym (rozpoczęło się ono po godzinie 20.00 czasu polskiego), a jej celem – wyrażenie wsparcia dla Ukrainy i zaproponowanie kolejnych działań pomocowych wobec rosyjskiej agresji.

Siły ukraińskie odparły kolejny atak na Charków, odrzucając jednostki rosyjskie z poprzednio zajmowanych pozycji na północ i wschód od miasta. Z kolei na lotnisku pod Chersoniem, zajętym kilkanaście dni temu przez Rosjan, ukraińska artyleria zniszczyła około 10 rosyjskich śmigłowców. To kolejny taki przypadek – w nocy z 6/7 marca w wyniku podobnego ostrzału Rosjanie stracili od 20 do 30 śmigłowców w tym samym miejscu.

Kolejny raz ostrzeliwany był Mikołajów, Charków, Czernihów i Sumy oraz zachodnie krańce Kijowa. Z użyciem rakiet ostrzelano także lotnisko w Dniprze, gdzie zniszczony został terminal oraz poważnie uszkodzony pas startowy. W Kijowie ogłoszono godzinę policyjną, która ma obowiązywać do 17 marca rano. Jest to związane z oczekiwaną eskalacją starć wokół miasta i aktywnością rosyjskich grup dywersyjnych.

Według informacji mediów, ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w pobliżu poligonu w Jaworowie rosyjski Bezzałogowiec typu Forpost. Miał on m.in. naruszyć przestrzeń powietrzną Polski.

Władze oblężonego Mariupola poinformowały o 2400 cywilnych ofiarach rosyjskich ostrzałów. Próby szturmu miasta są odpierane przez siły ukraińskie, zarówno jednostki Sił Zbrojnych jak i Gwardii Narodowej Ukrainy, w tym pułk Azow (na zdj.). Po raz pierwszy udało się uruchomić korytarz humanitarny dla osób wyjeżdżających z Mariupola: z miasta wyjechało ok. 20 tys. osób. Trudna sytuacja ma miejsce także w Izjumie w obwodzie charkowskim, który jest oblegany przez rosyjskie wojska od dwóch tygodni.

Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny do 25 kwietnia 2022 roku.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Odbyło się kolejne spotkanie grupy Ramstein

Według ministra obrony Ukrainy, Kijów może liczyć na kolejne dostawy uzbrojenia. Według Rustema Umerowa, SZ …