środa, 21 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty pierwszy, stan na godzinę 22.00
Rosyjskie śmiglowce na lotnisku w Chersoniu /fot. twitter.com/maxar
Rosyjskie śmiglowce na lotnisku w Chersoniu /fot. twitter.com/maxar

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty pierwszy, stan na godzinę 22.00

Share Button

Ukraina ma otrzymać kolejny pakiet pomocy wojskowej od USA o wartości 800 mln dolarów – poinformował prezydent USA, Joe Biden.

W ramach pomocy wojskowej z USA ma się znaleźć 800 systemów przeciwlotniczych Stinger, 9 tys. sztuk systemów przeciwpancernych (2 tys. pocisków przeciwpancernych Javelin, 800 6 tys. granatników AT-4), 7 tys. sztuk broni strzeleckiej różnych typów oraz 20 mln sztuk amunicji, a także nowoczesne bezzałogowce. Nie wskazano jakie typy uzbrojenia konkretnie mają zostać przekazane, ale należy oczekiwać że będą to takie systemy, które już wcześniej otrzymywała Ukraina.

Według informacji telewizji CNN, część dostaw, w tym systemów obrony przeciwlotniczej, jest już w drodze na Ukrainę. Miały je przekazać kraje NATO. Chodzi m.in. o systemu OSA-M i S-300 i S-300V, a także przenośne Strieła. Wiadomo, że systemy te są na wyposażeniu sił zbrojnych Niemiec i Polski (OSA-M) oraz Słowacji i Grecji (S-300/S-300V). Z kolei Wielka Brytania potwierdziła plany przekazania Ukrainie systemów Starstreak.

Siły rosyjskie zostały odepchnięte od Mikołajewa. Według informacji mera miasta, Witalija Kima, wycofały się za Chersoń i tam zajęły pozycje obronne. Z kolei na ostrzelanym przez ukraińską artylerię lotnisku w Chersoniu Rosja straciła co najmniej 6 śmigłowców i kilkanaście pojazdów ciężarowych. W oblężonym Mariupolu toczą się walki miejskie: siły rosyjskie próbują atakować ukraińskie pozycje, ale bez większych rezultatów, ponoszą także poważne straty.

Ostrzeliwane po raz kolejny były liczne miasta Ukrainy: w tym m.in. Charków, Czernihów, Izjum oraz Kijów.

Cały czas trwają rozmowy pokojowe pomiędzy delegacjami Ukrainy i Rosji. Według dziennika Financial Times, podstawą porozumienia mają być zapisy o tym, że Ukraina ma zrezygnować z członkostwa w NATO oraz nie umieszczać baz wojskowych innych krajów na swoim terytorium, a Rosja ma wycofać się z terenów zajętych po 24 lutego 2022. Takie ustalenia potwierdził częściowo doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Odbyło się kolejne spotkanie grupy Ramstein

Według ministra obrony Ukrainy, Kijów może liczyć na kolejne dostawy uzbrojenia. Według Rustema Umerowa, SZ …