środa, 21 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty siódmy, stan na godzinę 22.00
Ukraińskie czołgi w Mariupolu/ fot. twitter.com/polk_azov
Ukraińskie czołgi w Mariupolu/ fot. twitter.com/polk_azov

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwudziesty siódmy, stan na godzinę 22.00

Share Button

Według ukraińskich źródeł wojskowych, rosyjskim jednostkom prowadzącym działania na terytorium Ukrainy starczy zapasów paliwa i amunicji na maksymalnie trzy dni prowadzenia działań.

Ukraińska armia podejmuje działania ofensywne w obwodzie mikołajewskim, gdzie udało się oczyścić z sił rosyjskich kilka miejscowości. Z kolei 22 marca po południu pojawiły się informacje o zamknięciu w okrążeniu jednostek rosyjskich, znajdujących się w okolicach Irpienia, Buczy i Hostomela. Wiadomo, że w tej okolicy toczyły się w ciągu ostatnich 72 godzin ciężkie walki (w ich toku siły ukraińskie zajęły m.in. Makariw i wg niektórych źródeł Borodiankę), jednak jak dotąd nie ma potwierdzenia, by udało się skutecznie okrążyć jednostki rosyjskie.

Siły rosyjskie podjęły próby działań ofensywnych w Donbasie, w pobliżu miasta Awdijewka, zostały jednak odparte ze stratami. Na pozostałych odcinkach sytuacja pozostaje stabilna.

Trwa oblężenie Mariupola, który cały czas jest ostrzeliwany: według źródeł ukraińskich w ciągu dwóch dni jednostki rosyjskie straciły tam co najmniej ok. 10 czołgów. Ostrzeliwano także Czernihów, Sumy, Charków, po raz pierwszy z morza – Odessę (21 marca w godzinach porannych), a także wiele innych miejscowości. Liczba ofiar cywilnych walk przekroczyła 3,5 tys. osób.

Nad Winnicą zestrzelony został pocisk balistyczny Iskander. Straty rosyjskie wyniosły według danych ukraińskich ponad 15 tys. żołnierzy, 509 czołgów, 1550 innych pojazdów opancerzonych, 99 samolotów i 123 śmigłowce.

Cały czas trwają rozmowy pokojowe pomiędzy delegacjami Ukrainy i Rosji, jak również z krajami, które mają gwarantować Ukrainie bezpieczeństwo po podpisaniu porozumienia pokojowego. Kwestie związane ze stanem negocjacji będą omawiane m.in. 24 marca podczas szczytu NATO, w którym prezydent Ukrainy weźmie udział w formacie online. Z kolei 22 marca 2022r. w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Ukrainy, Mariusza Błaszczaka i Oleksija Reznikowa.

Według informacji USA, Chiny nie pomagają Rosji dostawami sprzętu wojskowego, pomimo próśb kierowanych przez Moskwę w tej sprawie.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

 

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Odbyło się kolejne spotkanie grupy Ramstein

Według ministra obrony Ukrainy, Kijów może liczyć na kolejne dostawy uzbrojenia. Według Rustema Umerowa, SZ …