poniedziałek, 5 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy przeprowadzili rozmowę telefoniczną
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Ukrainy przeprowadzili rozmowę telefoniczną

Share Button

Tematem rozmowy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zelenskiego była aktualna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

„Strony wymieniły poglądy na temat trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Ukraiński prezydent poinformował o sytuacji na granicy białorusko-ukraińskiej i działaniach, jakie będą podejmowane dla jej ochrony” – napisano w oświadczeniu służby prasowej Biura Prezydenta Ukrainy.

Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili także terminy najbliższych spotkań oraz wydarzeń, jakie mają odbyć się w 30-lecie uznania niezależności Ukrainy przez Polskę i nawiązania relacji dyplomatycznych przez oba kraje.

Podczas rozmowy omówione zostały także inne kwestie istotne z punktu widzenia relacji dwustronnych, w tym dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2 i zagrożeń, jakie stwarza on dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Prezydenci osobną uwagę poświęcili sprawie rozwoju współpracy w zakresie energetyki oraz poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw gazu ziemnego.

O udzielenie pomocy stronie polskiej zaapelował w mediach społecznościowych Dmytro Jarosz, wcześniej lider organizacji „Prawy Sektor” obecnie doradca prezydenta Ukrainy ds. wojskowych.

Na podstawie: ukrinform.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim

Równolegle, trwają nadal ciężkie walki w pobliżu Bachmutu i Awdijewki. „Po porażkach wroga na strategicznych …