niedziela, 29 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Wielka Brytania przekaże Siłom Morskim Ukrainy dwa trałowce
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Wielka Brytania przekaże Siłom Morskim Ukrainy dwa trałowce

Share Button

Na Ukrainę trafią pozostające dotąd w służbie Royal Navy HMS Ramsy i HMS Blyth.

Ceremonia wycofania obu okrętów odbyła się 4 sierpnia 2021 roku. Dzień później poinformowano o planach ich przekazania stronie ukraińskiej. Oba okręty mają po około 20 lat i były wykorzystywane do działań na Bliskim Wschodzie oraz w ramach misji NATO na Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Przekazanie okrętów Siłom Morskim Ukrainy ma być poprzedzone ich remontem, modernizacją, dodatkowym wyposażeniem i przygotowaniem personelu po stronie ukraińskiej.

Porozumienie w sprawie przekazania trałowców podpisano pod koniec czerwca br. w Odessie, w czasie wizyty w porcie brytyjskiego niszczyciela HMS Defender.

Obie jednostki mają wyporność po 450 ton i długość 52 metrów. Mogą rozwijać prędkość do 13 węzłów. Załogę stanowi 34 marynarzy. Podobne jednostki otrzymała od Wielkiej Brytanii Estonia, pozostają także w służbie sił morskich Arabii Saudyjskiej, która kupiła trzy okręty tego typu w latach 90. XX wieku.

Na podstawie: mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Dania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon

Kolejne kraje deklarują lub już zrealizowały dostawy broni dla Ukrainy Przekazanie SZ Ukrainy pocisków przeciwokrętowych …