sobota, 23 Styczeń, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Białoruś-Ukraina: koniec roku pod znakiem oskarżeń Łukaszenki
Fot. belta.by
Fot. belta.by

Białoruś-Ukraina: koniec roku pod znakiem oskarżeń Łukaszenki

Share Button

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko stwierdził pod koniec grudnia 2020 roku, że z Ukrainy, Polski i Litwy na Białoruś transportowane są duże ilości broni.

W wypowiedzi z 25 grudnia 2020 roku oskarżył aresztowanego kilkanaście dni wcześniej opozycjonistę Mykołę Awtuchowicza o zorganizowanie „grupy terrorystycznej” i przygotowywanie ataków na terenie całego kraju. Broń, która miała być użyta w rzekomych zamachach miała trafić na Białoruś z terytorium Ukrainy.

„Stąd trafia do nas broń (…) przez Ukrainę, przez Polskę i Litwę obecnie jest trudno – granice są zamknięte. I granica z Ukrainą została również zamknięta (…) trzymamy wszystko pod silną kontrolną” – powiedział Łukaszenka.

Ukraiński MSZ nazwał oskarżenia białoruskiego prezydenta insynuacjami. „Ukraina kategorycznie odrzuca insynuacje Aleksandra Łukaszenko. Retoryka ta wpisuje się w politykę Łukaszenki mającą na celu zastraszanie białoruskiego narodu. Ukraina nie jest wrogiem Białorusi, potępiamy terroryzm w każdej postaci” – napisano w oświadczeniu MSZ Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. kmu.gov.ua,

Ukraina wprowadzi ostrą kwarantannę na początku stycznia

Wzmocnione obostrzenia mają obowiązywać przez trzy pierwsze tygodnie 2021 roku. O planach rządu poinformował podczas …