poniedziałek, 20 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Na Ukrainie zakończył się okres wzmocnionej kwarantanny
Fot. kmu.gov.ua
Fot. kmu.gov.ua

Na Ukrainie zakończył się okres wzmocnionej kwarantanny

Share Button

24 stycznia 2021 roku zakończył się trwający od 8 stycznia br. okres wzmocnionych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Według ministra ochrony zdrowia Ukrainy, Maksyma Stepanowa, niższe statystyki zachorowań w ciągu ostatniego tygodnia to efekt obowiązywania ograniczeń z ostatnich dwóch tygodni. „W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano 30612 wypadów zachorowania na koronawirusa. To o 14 tys. mniej niż w tygodniu wcześniejszym” – powiedział Stepanow.

Równolegle, jak wynika z zeszłotygodniowego oświadczenia premiera Ukrainy Denisa Szmigala, ukraińskie władze prowadzą rozmowy w sprawie zakupu szczepionki na Covid-19 z sześcioma producentami. „Ukraina powinna otrzymać pierwsze szczepionki nie później niż w lutym tego roku” – powiedział premier Ukrainy, wskazując, iż tempo dostaw będzie szybsze dzięki uczestnictwu w mechanizmie COVAX, który ma zapewnić szybsze negocjacje z producentami i szybszy dostęp do szczepionek.

Szczepienia na Ukrainie powinny zacząć się w połowie lutego 2021 roku. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych, żołnierze, osoby starsze i z grup ryzyka. Do tego czasu mają zostać stworzone systemy rejestracji pacjentów oraz zorganizowane punkty prowadzenia szczepień. Kwestie te były m.in. przedmiotem rozmów podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego z przedstawicielami administracji i służb odpowiedzialnych za zwalczanie skutków pandemii.

Ponadto, prezydent Zelensky w orędzie skierowanym do obywateli podziękował mieszkańcom Ukraińcom za odpowiedzialną postawę podczas kwarantanny i wyraził nadzieję na szybkie i skuteczne wdrożenie programu szczepień.

Na podstawie: ukrinform.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …