sobota, 19 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Szczyt Ukraina-UE: powrót do ruchu bezwizowego po pandemii
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Szczyt Ukraina-UE: powrót do ruchu bezwizowego po pandemii

Share Button

6 października w Brukseli odbyło się spotkanie liderów Ukrainy i Unii Europejskiej, w którym wzięli udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky i przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem RE, prezydent Ukrainy powiedział, że wznowieniu pełnego ruchu bezwizowego nic nie zagraża i zostanie on przywrócony w dotychczasowym kształcie po ustaniu pandemii koronawirusa. Podobny zapis znalazł się w dokumencie podsumowującym spotkanie. Równolegle, UE oferuje Ukrainie pomoc w zakupach szczepionki na Covid-19.

Podczas rozmów mowa była także o współpracy ekonomicznej, w tym dotyczącej rozwoju umowy stowarzyszeniowej obowiązującej w relacjach Ukraina-UE (w zakresie dot. niwelowania barier współpracy przemysłowej) jak i w zakresie dotyczący dalszej pomocy makroekonomicznej dla Kijowa: Bruksela podkreśla, że warunkiem jej otrzymania jest utrzymanie niezależności Narodowego Banku Ukrainy. Przegląd realizacji zapisów umowy stowarzyszeniowej ma odbyć się w 2021 roku.

Z kolei strona unijna stwierdziła, że co prawda obecnie nie ma regresu w kwestiach walki z korupcją, ale istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Zwrócono także uwagę na postęp reform na Ukrainie, m.in. w zakresie funkcjonowania sektora bankowego i decentralizacji.

UE po raz kolejny potępiła aneksję Krymu i działania Rosji na Półwyspie (m.in. przeprowadzenie głosowania ws. poprawek do konstytucji Federacji Rosyjskiej 1 lipca 2020 roku), jak również wyraziła nadzieję na wznowienie rozmów w formacie normandzkim jeszcze w tym roku, podkreślając przy tym znaczenie utrzymania zawieszenia broni na Donbasie.

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Zelensky po szczycie NATO: Ukraina będzie kontynuować reformy w sektorze bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy pozytywnie ocenił rezultaty szczytu NATO w Brukseli, ale wskazał, że nie pojawiły się …