sobota, 6 Marzec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Kijowie
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Kijowie

Share Button

Andrzej Duda i Wołodymyr Zelensky rozmawiali m.in. na temat bezpieczeństwa w naszym regionie oraz współpracy gospodarczej. Podpisali także wspólną deklarację.

Wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie rozpoczęła się 11 października od uroczystości na cmentarzu w Bykowni koło Kijowa, gdzie znajdują się m.in. groby polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD w 1940 roku.

Następnie, 12 października, odbyło się spotkanie polskiego prezydenta z prezydentem Ukrainy.

W deklaracji zwrócono uwagę na konieczność zacieśnienia współpracy, także w związku z pandemią Covid-19. „Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie” – napisano w deklaracji odnosząc się do działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

W dokumencie znalazło się także odniesienie do kwestii związanych z historią relacji polsko-ukraińskich: „Potępiamy zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym również te popełnione na gruncie nienawiści i uważamy, że nie mogą one być w żaden sposób usprawiedliwione. Uznajemy za ważną potrzebę uczczenia pamięci niewinnych ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku. Podkreślamy potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji tych ofiar na Ukrainie i w Polsce, celem zadośćuczynienia ich pamięci oraz żyjącym jeszcze ich krewnym a także potomkom, w duchu poszanowania prawdy historycznej”.

„Pokazuje ona nasz stosunek do bieżących relacji pomiędzy Polską i Ukrainą w tych właśnie kwestiach najważniejszych, poczynając od spraw gospodarczych poprzez kwestie polityczne i związane z zagadnieniami bezpieczeństwa jakże ważnymi dzisiaj w tej współczesności, w której żyjemy, aż poprzez kwestie historyczne, które wierzę w to głęboko będą prowadziły nasze narody ku pogłębianiu się więzi dobrosąsiedzkich i przyjaznych” – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Duda, komentując podpisany dokument.

Prezydent spotkał się z również z ukraińskim premierem Denisem Szmigalem oraz przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy, Dmytro Razumkowem. Złożył również kwiaty pod pomnikami ofiar Wielkiego Głodu oraz zapalił znicze pod krzyżem poświęconym pamięci poległych w czasie Rewolucji Godności na ul. Instytuckiej/Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Andrzej Duda odsłonił również pomnik poświęcony Annie Walentynowicz.

Ponadto, podczas wizyty w Kijowie, prezydent wręczył odznaczenia polskim żołnierzom, którzy prowadzą działania szkoleniowe w ramach współpracy sojuszniczej na Ukrainie.

Na podstawie: prezydent.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij

Arsenij Jaceniuk: zamiast Mińska platforma z udziałem USA

Zdaniem byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, Ukraina i Zachód powinny przeprowadzić audyt wykonania porozumień z …