środa, 29 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Opiekunka polskich mogił
Szura

Opiekunka polskich mogił

Share Button

Na zdjęciu jest Ołeksandra Wasiejko, czy inaczej – Babcia Szura, która została w zeszłym roku dzięki minister Magdalenie Gawin i Instytutowi Pileckiego odznaczona przez Prezydenta RP medalem Virtus et Fraternitas.
Babcia Szura pochodzi ze wsi Sokół na Wołyniu. Wieś sąsiadowała z Ostrówkami i Wolą Ostrowiecką, gdzie mieszkali Polacy. Mieszkańcy wsi zostali zamordowani podczas Rzezi Wołyńskiej. Pochowano ich w zbiorowej mogile, w miejscu, które nazywa się teraz Trupim Polem. Ojciec Babci Szury starał się za wszelką cenę uratować kilka osób. Ukrył ich w lesie, gdzie dowoził im jedzenie. Niestety, oddziały banderowców, dowiedzieli się o kryjówce. Zamordowali tych, których ojciec Szury próbował uratować. Jednak dzięki rodzinie Szury, pamięć o nich przetrwała.
Gdy polscy badacze, pod przewodnictwem historyka Leona Popka, rozpoczęli prace poszukiwawcze w tym regionie, Szura od razu wskazała im miejsca pochowań. Okazało się, że kobieta od lat opiekuje się porzuconymi w lesie mogiłami. Jak tłumaczy – o to, by się nimi zajęła, prosił ją tata. Kobieta codziennie chodzi na groby, modli się. Powtarza, że troska o mogiły zamordowanych osób, które nie mają żadnej rodziny, to obowiązek żyjących.
„Jak chodzę do Polaków, to opowiadam im, co dziś robiłam, opowiadam im wszystkie takie sprawy z życia codziennego. Żeby im smutno nie było, żeby ich dusze wiedziały, że ktoś bliski jest obok i o nich pamięta. Żeby sami nie byli. Bo przecież o każdym człowieku trzeba pamiętać, każdy powinien mieć jakąś rodzinę, która pamięta”- wyjaśnia.

Wpis zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. „Multimedialna opowieść: Współcześni Polacy i osoby polskiego pochodzenia na Ukrainie”

stypendium_czerwona

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …