czwartek, 21 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy językowej
Fot. rada.gov.ua,
Fot. rada.gov.ua,

Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy językowej

Share Button

W piątek, 17 lipca, ukraiński parlament rozpatrzy projekt ustawy „O wniesieniu zmian do aktów zakonodawczych ws. nauczania języka państwowego w placówkach oświatowych”.

Projekt, autorstwa deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia partii „Sługa Narodu”, Maksyma Bużańskiego, zakłada m.in. zmianę ustawy o języku ukraińskim, w tym zniesienie obowiązku nauczania w języku ukraińskim w klasach od 5 do 11 od 1 września 2020 roku.

Odrzucenie projektu zarekomendowało m.in. ukraińskie Ministerstwo Oświaty, a głosowanie przeciwko jego przyjęciu zapowiedziała grupa deputowanych partii „Sługa Narodu”.

Samo wniesienie projektu pod obrady sprowokowało demonstracje przeciwników zmian. Odbyły się one m.in. w Kijowie i Lwowie 16 lipca 2020 roku, gromadząc przede wszystkim zwolenników opozycyjnej partii „Europejska Solidarność” i przedstawicieli organizacji obywatelskich (najwięcej w Kijowie, kilka tysięcy osób). Podobne zgromadzenia są oczekiwane również w piątek, 17 lipca, gdy będzie trwała debata nad projektem.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraińska armia ostrzelała bazę w Sewastopolu

Według źródeł ukraińskich do ataku użyto pocisków manewrujących. Zgodnie z komunikatem strony ukraińskiej, do ataku …