wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Specjaliści polskiego IPN rozpoczęli prace we Lwowie
Джерело: twitter.com/poszukiwaniaIPN
Джерело: twitter.com/poszukiwaniaIPN

Specjaliści polskiego IPN rozpoczęli prace we Lwowie

Share Button

Badacze z polskiego Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli prace poszukiwawcze na cmentarzu w rejonie Zboisk na przedmieściach Lwowa – informuje Polskie Radio.

„Każdy etap prac poszukiwawczych jakie prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczyna się od zapoznania z miejscem i sprawdzenia, jak zmieniła się okoliczna infrastruktura na mapach i dokumentach jakimi dysponujemy” – powiedział Tomasz Trzaska z IPN, który bierze udział we wspomnianych pracach.

Celem prac poszukiwawczych jakie będą prowadzone przez polskich i ukraińskich specjalistów jest wskazanie, gdzie na dawnym cmentarzu w Zboiskach może znajdować się mogiła żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa. Na obecnym etapie nie są planowane ekshumacje. Na wspomnianym cmentarzu znajdują się miejsca wskazujące na pochowanie tam żołnierzy polskich poległych w 1939 roku oraz ukraińskich, poległych w latach 1918-19.

Zgodę na prowadzenie prac przekazał na ręce szefa Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego na początku listopada br. zastępca kierownika Biura Prezydenta Ukrainy, Ihor Żowkwa.

Na podstawie: twitter.com/poszukiwaniaIPN, polskieradio.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …