wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraińskie władze cofnęły zakaz wydawania pozwoleń na prace poszukiwawcze dla polskich naukowców
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Ukraińskie władze cofnęły zakaz wydawania pozwoleń na prace poszukiwawcze dla polskich naukowców

Share Button

Strona ukraińska pozytywnie odniosła się do zeszłotygodniowego wniosku Polski o ponowne wydawanie pozwoleń na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na swoim terytorium.

O decyzji poinformował zastępca szefa MSZ Ukrainy, Wasyl Bodnar – informuje „Polskie Radio”. Prace będą realizowane na podstawie pozwoleń udzielonych polskim badaczom przy obecności przedstawicieli strony ukraińskiej.

Jak zaznaczył ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, dokument, który przekazała strona ukraińska, zawiera spis działań proceduralnych, które ma wykonać polski IPN w celu wznowienia prac. Wymagania te zostały już przesłane do polskiego IPN.

Zakaz prac został wprowadzony przez stronę ukraińską w kwietniu 2017 roku w reakcji na zburzenie pomnika poświęconego żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach w województwie podkarpackim. Kwestia ta była jedną z najpoważniejszych przyczyn ochłodzenia relacji polsko-ukraińskich w ostatnim czasie. Strona ukraińska domaga się równolegle odbudowania zniszczonych ukraińskich miejsc pamięci i grobów w Polsce – od 2014 roku zanotowano kilkanaście takich przypadków.

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …