sobota, 20 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Putin jest gotowy nadać rosyjskie obywatelstwo wszystkim mieszkańcom Donbasu
Джерело: oadam.livejournal.com
Джерело: oadam.livejournal.com

Putin jest gotowy nadać rosyjskie obywatelstwo wszystkim mieszkańcom Donbasu

Share Button

Prezydent Rosji zapowiedział, że jest gotowy nadać rosyjskie obywatelstwo nie tylko mieszkańcom wybranych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, ale wszystkim zamieszkującym na wspomnianych terenach stanem na 7 i 27 kwietnia 2014 roku. Dekret w tej sprawie został opublikowany 17 lipca na rządowym portalu Federacji Rosyjskiej. MSZ Ukrainy nazwało ten krok „jawnym wtrącaniem się w sprawy wewnętrzne Ukrainy oraz poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego”.

Wspomniany dekret zmienił zapisy podobnego dokumentu z 29 kwietnia 2019 roku o nadaniu obywatelstwa obywatelom innych państw i osobom bez obywatelstwa, które mają prawo zwracać się o nadanie obywatelstwa FR w procedurze uproszczonej.

MSZ Ukrainy oceniając działania Rosji dodaje, że takimi krokami Kreml „demonstruje otwarcie zamiar kontynuowania wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie, pomimo ogłoszenia dążenia do jak najszybszego ustanowienia pokoju” oraz że Ukraina nie będzie uznawać rezultatów procesu „paszportyzacji”. „Domagamy się od Rosji zaprzestania torpedowania działań w formacie normandzkim i procesie mińskim oraz rozpoczęcia wykonywania swoich zobowiązań. Oczekujemy od naszych zagranicznych partnerów uznania tych dokumentów oraz działań za nielegalne oraz wzmocnienia sankcji” – napisano w oświadczeniu MSZ Ukrainy.

Na podstawie: pravo.gov.ru, mfa.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …