niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Trybunał Konstytucyjny uznał zapisy o ukraińskich nacjonalistach w Ustawie o IPN za niezgodne z Konstytucją RP
Джерело: trybunal.gov.pl
Джерело: trybunal.gov.pl

Trybunał Konstytucyjny uznał zapisy o ukraińskich nacjonalistach w Ustawie o IPN za niezgodne z Konstytucją RP

Share Button

Zgodnie z wyrokiem TK, zapisy, gdzie wzmiankowane są pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są niezgodne z Konstytucją. Wyrok został już opublikowany na stronie internetowej Trybunału.

„To orzeczenie zamyka jedną z kluczowych dla nas kwestii, która powodowała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich w ostatnim czasie. Mamy nadzieję na kontynuowanie dialogu i rozwiązanie spornych kwestii pomiędzy naszymi krajami” – napisał na twitterze wicepremier Ukrainy, Pawło Rozenko.

Pozytywnie decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego ocenił także prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Przepis został uchwalony w nowelizacji Ustawy o IPN pod koniec stycznia 2018 roku i dotyczył kwestii możliwości prowadzenia postępowań karnych przeciwko osobom, które zaprzeczałyby zbrodniom popełnionym przez „ukraińskich nacjonalistów”. Uchwalenie nowelizacji spowodowało poważne kontrowersje w relacjach polsko-ukraińskich, polsko-izraelskich i polsko-amerykańskich. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy, jednak część przepisów, w tym wspomniane wyżej, skierował od razu do Trybunału Konstytucyjnego celem sprawdzenia ich zgodności z Konstytucją RP.

Na podstawie: ukrinform.ua, facebook.com/pavlo.rozenko, trybunal.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …