piątek, 3 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Trybunał Konstytucyjny uznał zapisy o ukraińskich nacjonalistach w Ustawie o IPN za niezgodne z Konstytucją RP
Джерело: trybunal.gov.pl
Джерело: trybunal.gov.pl

Trybunał Konstytucyjny uznał zapisy o ukraińskich nacjonalistach w Ustawie o IPN za niezgodne z Konstytucją RP

Share Button

Zgodnie z wyrokiem TK, zapisy, gdzie wzmiankowane są pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są niezgodne z Konstytucją. Wyrok został już opublikowany na stronie internetowej Trybunału.

„To orzeczenie zamyka jedną z kluczowych dla nas kwestii, która powodowała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich w ostatnim czasie. Mamy nadzieję na kontynuowanie dialogu i rozwiązanie spornych kwestii pomiędzy naszymi krajami” – napisał na twitterze wicepremier Ukrainy, Pawło Rozenko.

Pozytywnie decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego ocenił także prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Przepis został uchwalony w nowelizacji Ustawy o IPN pod koniec stycznia 2018 roku i dotyczył kwestii możliwości prowadzenia postępowań karnych przeciwko osobom, które zaprzeczałyby zbrodniom popełnionym przez „ukraińskich nacjonalistów”. Uchwalenie nowelizacji spowodowało poważne kontrowersje w relacjach polsko-ukraińskich, polsko-izraelskich i polsko-amerykańskich. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy, jednak część przepisów, w tym wspomniane wyżej, skierował od razu do Trybunału Konstytucyjnego celem sprawdzenia ich zgodności z Konstytucją RP.

Na podstawie: ukrinform.ua, facebook.com/pavlo.rozenko, trybunal.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua

Stoltenberg: NATO nie uważa działań Rosji za blef

Sekretarz generalny NATO stwierdził, że Sojusz uważnie przygląda się działaniom Rosji wokół granic Ukrainy. „Po …