poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o wypowiedzeniu traktatu o przyjaźni z Rosją
Fot. Andrij Polikowskij / polukr.net
Fot. Andrij Polikowskij / polukr.net

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o wypowiedzeniu traktatu o przyjaźni z Rosją

Share Button

Petro Poroszenko podpisał ustawę, którą Ukraina wypowiada jednostronnie traktat o współpracy, przyjaźni i partnerstwie z Federacją Rosyjską.

„Będziemy nadal wyciągać wnioski co do zasadności tych czy innych porozumień” – powiedział Poroszenko dodając, iż zakończenie obowiązywania porozumienia z Rosją należy rozpatrywać w kategorii ostatecznego „zerwania z kolonialną przeszłością” i reorientacji na Europę. Częścią tego procesu są także wydarzenia takie jak wdrożenie ruchu bezwizowego z UE, powstanie autokefalicznej cerkwi czy wyjście z WNP.

Według Poroszenki, decyzja ws. wypowiedzenia umowy nie została podjęta wcześniej wobec faktu, iż wykorzystywano jej zapisy jako podstawę do formułowania pozwów do międzynarodowych trybunałów, w celu ochrony interesów narodowych Ukrainy. Ponadto, decyzja ta musiałaby tak czy inaczej zostać podjęta w 2019 roku, jako żę wówczas mija 10-letni termin obowiązywania traktatu, który daje możliwości jego przedłużenia lub wypowiedzenia.

Wcześniej, 6 grudnia br. o wypowiedzeniu umowy zdecydowała Rada Najwyższa Ukrainy głosami 277 deputowanych. Umowa przestanie obowiązywać 1 kwietnia 2019 roku.

Na podstawie: president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …