sobota, 25 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / COP24: przedstawicieli NGO z Ukrainy nie wpuszczono do Polski
Польські стражі кордону. Фото: Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Польські стражі кордону. Фото: Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

COP24: przedstawicieli NGO z Ukrainy nie wpuszczono do Polski

Share Button

W ciągu ostatnich dwóch dni ponad 10 przedstawicielom organizacji pozarządowych, w tym co najmniej 7 osobom z Ukrainy odmówiono wjazdu do Polski w związku z trwającą konferencją klimatyczną COP24.

„Zatrzymani na granicy aktywiści z Ukrainy i Gruzji oraz Kirgistanu mieli odpowiednie dokumenty. Mieli wziąć udział w COP24, niektórzy posiadali specjalne akredytacje od ONZ i legitymacje dziennikarskie. Większość zatrzymanych jest członkami organizacji ekologicznych na Ukrainie, a także organizacji międzynarodowych: 350.org i Climate Action Network” – napisano na stronie organizacji Сityforlife.org.

W związku z COP24 w Polsce obowiązują specjalne regulacje, w tym dotyczące zakazu spontanicznych demonstracji i wykorzystywania danych na temat zarejestrowanych uczestników konferencji. Część organizacji pozarządowych uznała je naruszające prawa i swobody obywatelskie. „

„Potępiamy zakaz wjazdu i deportację naszych kolegów, którym nie pozwolono wjechać do Polski w związku z COP24. Z tego, co wiemy, przyczyną tego było „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”. Ci luzie są oddani walce z kryzysem klimatycznym, przed którym stoi świat. Z naszego punktu widzenia największym zagrożeniem jest odmowa walki z kryzysem klimatycznym” – napisała w oświadczeniu dyrektor wykonawcza organizacji 350.org, May Bowe. Oświadczenie poparły liczne organizacje pozarządowe, takie jak 350.org, Greenpeace, CAN Europe, CAN EECCA, Protect the Planet, Demand Climate Justice, SustainUS, Grassroots Global Justice, Alliance, The Indigenous Environmental Network, Climate Justice Alliance, Attac, The Just Transition Alliance, Oil Change International, Carre Geo & Environnement, Green Network та INFORSE.

Na podstawie: ecoaction.org.ua, cityforlife.org

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Ukraina została partnerem inicjatywy Trójmorza

W Rydze trwa spotkanie liderów 12 krajów – członków inicjatywy Trójmorza i Ukrainy, którą zdalnie …