wtorek, 7 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Na Cmentarzu Łyczakowskim Policja zatrzymała trzech polskich studentów
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Na Cmentarzu Łyczakowskim Policja zatrzymała trzech polskich studentów

Share Button

22 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pracownicy i ochrona zatrzymali trzech polskich obywateli, którzy próbowali zapalić race na polskim Cmentarzu Orląt. Na miejsce zostały wezwane służby porządkowe.

„Prowokatorzy zostali przekazani organom porządkowym, dla przeprowadzenia odpowiednich działań” – napisał zastępca mera Lwowa, Andrij Moskalenko. Zatrzymani to obywatele RP w wieku 22, 24 i 26 lat. W sprawie rozpoczęto postępowanie śledcze z artykułu 296 KK Ukrainy (chuligaństwo), który przewiduje karę do 4 lat więzienia.

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi zaapelowało o poszanowanie Cmentarza Orląt i prawa obowiązującego na Ukrainie.

„Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi z niepokojem przygląda się niewłaściwemu niekiedy zachowaniu osób odwiedzających Cmentarz Orląt Lwowskich, jakie urąga powadze i znaczeniu tego miejsca dla polskiej i ukraińskiej pamięci narodowej. Do takich zachowań należą wszelkie próby wykorzystywania memoriału do celów partykularnych, politycznych czy ideologicznych. Przykładem tego w ostatnim okresie były samowolne próby odsłonięcia oczekujących na renowację figur lwów przy kolumnadzie memoriału czy zapalanie rac przez kibiców jednego z polskich klubów piłkarskich” – napisał na Facebooku kierujący stowarzyszeniem, Janusz Balicki. Przypomniał, że Cmentarz Orląt jest miejscem modlitwy i pojednania i wezwał do jego uszanowania. „Informujemy, że teren cmentarza jest monitorowany i będzie współpracować ze służbami ochrony i porządku publicznego”. – dodał.

Jak wiadomo, 4 listopada na Cmentarz Orląt grupa polskich kibiców piłkarskich zapaliła race i rozwinęła dwa transparenty. Stało się to bez wiedzy lub zezwolenia osób opiekujących się Cmentarzem.

Na podstawie: facebook.com/andriy.moskalenko, facebook.com/janusz.balicki.3, lv.npu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na …