sobota, 20 Lipiec, 2019
pluken
Home / Wiadomości / Na górze Pop Iwan uczczono 80 lat funkcjonowania obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego
Фото: facebook.com/StudiumUW
Фото: facebook.com/StudiumUW

Na górze Pop Iwan uczczono 80 lat funkcjonowania obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego

Share Button

29 lipca na szczycie góry Pop Iwan odbyły się uroczystości poświęcone jubileuszowi znajdującego się tam obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego, które zostało otwarte 29 lipca 1938 roku. Obecnie trwa jego odbudowa realizowana dzięki wysiłkom uniwersytetów: Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka i Warszawskiego.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele obu uczelni, w tym rektor Uniwersytetu Przykarpackiego, Ihor Cependa, minister inwestycji i rozwoju RP Jerzy Kwieciński, naczelnik Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie iwanofrankiwskim, Wołodymyr Czerniecki, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, naukowcy z Polski, Ukrainy i Czech, eksperci i dziennikarze – łącznie ponad 100 osób.

„W aktualnych polsko-ukraińskich relacjach dajemy przykład tego, jak młodzież, uniwersytety i elity powinny budować dobrosąsiedzkie stosunki” – powiedział Ihor Cependa podczas spotkania na górze Pop Iwan. „Mówimy o współpracy uniwersyteckiej, ale wcielenie w życie tego projektu z pewnością przyczyni się do wzmocnienia relacji obu naszych krajów” – dodał dyrektor Studium Europy Wschodniej, Jan Malicki.

Uczestnicy zapoznali się z przebiegiem prac renowacyjnych realizowanych w obserwatorium. W najbliższym czasie na miejscu ma pojawić się aparatura meteorologiczna oraz mają być organizowane badania naukowe.

Nowa koncepcja odbudowy obserwatorium jest realizowana od blisko 10 lat. Od 2009 roku – pod patronatem prezydentów Polski i Ukrainy. W 2011 roku przedsięwzięcie otrzymało pierwszy grant od Ministerstwa Kultury RP. Część kosztów prac pokryto ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Od 2017 roku na miejscu pracuje stacja ratownictwa górskiego.

Na podstawie: observatorium.pu.if.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

SBU zatrzymała podejrzanego o udział w zestrzeleniu MH-17

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokonała zatrzymania byłego dowódcy obrony przeciwlotniczej Donieckiej Republiki Ludowej, Wołodymyra Cemacha. Informację …