wtorek, 31 Marzec, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Przedstawiciele mniejszości węgierskiej spotkali się z ministrem oświaty i nauki Ukrainy
Фото: mon.gov.ua
Фото: mon.gov.ua

Przedstawiciele mniejszości węgierskiej spotkali się z ministrem oświaty i nauki Ukrainy

Share Button

Ministerstwo oświaty i nauki Ukrainy oraz przedstawiciele organizacji mniejszości węgierskiej na Ukrainie wspólnie pracują nad opracowaniem standardów i programów nauczania, będą także wspólnie pracować nad zapisami ustawy „O szkolnictwie średnim” – ustalono podczas spotkania ministra oświaty i nauki Ukrainy Lilii Hryniewicz z przedstawicielami węgierskiej mniejszości narodowej.

Podczas rozmów szczególną uwagę poświęcono kwestii wdrażania artykułu 7 ustawy „O oświacie”, który dotyczy kwestii językowych w nauczaniu, w tym zwłaszcza metodyki nauczania języka ukraińskiego oraz ustalenia nowych standardów i opracowania podręczników, które mają powstać w okresie przejściowym (tj. do 2023 roku) przed wdrożeniem wspomnianych przepisów. Ustalono również, że przedstawiciele mniejszości węgierskiej wejdą do składu grup roboczych, które zajmą się opracowaniem standardów ogólnokrajowych i programów oświatowych dla mniejszości.

Przedstawiciele mniejszości węgierskiej zaprezentowali także własne propozycje wprowadzenia zmian w tym obszarze. Omówiono także kwestię druku podręczników do nauczania w języku węgierskim.

„Cieszę sie, że dzisiaj mogliśmy spotkać się i konstruktywnie porozmawiać o koniecznych decyzjach. To pokazuje, że jesteśmy w stanie produktywnie współpracować i dochodzić do wspólnych wniosków, które są niezbędne dla zabezpieczenia praw mniejszości i rozwoju naszego kraju i mniejszości narodowych” – powiedziała minister oświaty, Lilija Hryniewicz.

Na podstawie: mon.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Ukraina wysyła samolot po sprzęt medyczny z Chin

W piątek rano z lotniska w Boryspolu k. Kijowa do Chin Wyleciał wojskowy samolot Ił-76, …