środa, 15 Sierpień, 2018
pluken
Home / Wiadomości / Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce otrzymali odznaczenia państwowe
Джерело: duw.pl
Джерело: duw.pl

Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce otrzymali odznaczenia państwowe

Share Button

W czwartek, 7 czerwca, przedstawiciele mniejszości narodowych: niemieckiej, żydowskiej i ukraińskiej otrzymali państwowe odznaczenia od prezydenta i ministra kultury za zasługi w działalności na rzecz utrzymania tożsamości narodowej.

Odznaczenia – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi, a także medale „Zasłużony działacz kultury Gloria Artis” – wręczył wojewoda dolnośląski, Paweł Greniak. Zwracając się do nagrodzonych powiedział, że te odznaczenia to podziękowanie za aktywność na rzecz zachowania kultury przodków.

Złotym krzyżem zasługi odznaczono m.in. Jarosława Horoszczaka, współzałożyciela organizacji „Towarzystwo Łemków (1989), autora pierwszego słownika polsko-łemkowskiego. Z kolei medal dla zasłużonego działacza kultury otrzymała autorka pisanek huculskich, Maria Keleczawa, twórczość której bazuje na tradycjach regionu Krakowa i Rzeszowa, a prace są wystawiane m.in. w muzeum w Dreźnie i w Muzeum Pisanki w Kołomyi (obwód iwanofrankiwski).

Na podstawie: polradio.pl

Share Button

Czytaj również

Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

„Sława Ukrainie – Sława bohaterom” stanie się oficjalnym pozdrowieniem Sił Zbrojnych Ukrainy

O zatwierdzeniu wspomnianej frazy jako oficjalnego pozdrowienia w ukraińskiej armii zdecydował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. …