piątek, 18 Styczeń, 2019
pluken
Home / Wiadomości / Polski IPN przeprowadzi prace archeologiczne w Hruszowicach
Зруйнований пам'ятник воякам УПА на цвинтарі у Грушовичах. Джерело: konkurent.in.ua
Зруйнований пам'ятник воякам УПА на цвинтарі у Грушовичах. Джерело: konkurent.in.ua

Polski IPN przeprowadzi prace archeologiczne w Hruszowicach

Share Button

Instytut Pamięci Narodowej planuje przeprowadzenie prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach k. Przemyśla, w miejscu, gdzie znajdował się zdemontowany pomnik poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Instytutu, prace mają zostać przeprowadzone w dniach 24-25 maja br. Ich celem będzie stwierdzenie, czy faktycznie w miejscu, w którym do kwietnia 2017 stał wspomniany pomnik są pochowani żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii.

W pracach, jako obserwatorzy, mają wziąć udział przedstawiciele ambasady Ukrainy w Polsce oraz Związku Ukraińców w Polsce.

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło stwierdził w ostatnich dniach podczas konferencji prasowej, że jeśli na miejscu zostaną odnalezione szczątki ludzkie – pomnik zostanie odbudowany.

Do demontażu pomnika doszło w kwietniu 2017 roku. Grupa osób, które dokonały demontażu stwierdziła, że działania te były uzgodnione z lokalnymi władzami, a sam pomnik został ustawiony w tym miejscu nielegalnie. Po demontażu pomnika w Hruszowicach ukraiński IPN wycofał zgodę na prowadzenie prac ekshumacyjnych przez polskich archeologów na Ukrainie. Kwestia ta pozostaje przedmiotem sporu w relacjach dwustronnych.

Na podstawie: ipn.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. LITPOLUKRBRIG

Wiceminister Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski z wizytą w LITPOLUKRBRIG

12 stycznia 2019 r. Wiceminister Tomasz Szatkowski odwiedził Brygadę Litewsko-Polsko-Ukraińską w Lublinie. Wiceminister Obrony Narodowej …