piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na Ukrainie przeprowadzono pierwsze testy pocisków Javelin
Джерело: facebook.com/milinua
Джерело: facebook.com/milinua

Na Ukrainie przeprowadzono pierwsze testy pocisków Javelin

Share Button

22 maja na jednym z poligonów Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadzono pierwsze testy pocisków przeciwpancernych Javelin, zakupionych przez Ukrainę w USA. Równolegle odbyły się strzelania pociskami przeciwpancernymi produkcji ukraińskiej, w tym m.in. typu Stugna.

W testach wzięli udział m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow. Według Ołeksandra Turczynowa, wszystkiego cele zostały trafione przez wystrzelone rakiety, a ukraińskie konstrukcje zaprezentowały rezultaty porównywalne z amerykańskimi odpowiednikami.

„Nareszcie nastał ten dzień i odbyły się pierwsze odpalenia pocisków Javelin. Jestem pewny, że dziś możliwości bojowe Sił Zbrojnych Ukrainy w sposób znaczący wzrosły” – powiedział Petro Poroszenko podczas konferencji prasowej. „To broń przeznaczona do obrony i będzie zastosowana wyłącznie wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia z napaścią ze strony Federacji Rosyjskiej” – dodał prezydent Ukrainy.

W ramach kontraktu o wartości 47 mln dolarów Ukraina zakupiła 37 wyrzutni i 210 pocisków typu Javelin.

Na podstawie: turchynov.com, president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Reuters

Obrońcy huty Azowstal zostali ewakuowani na tereny tymczasowo okupowane przez Kreml – Prokurator Generalny Rosji chce ich osądzenia

Kolejna trudna noc dla Ukrainy. Ukraińskich wojskowych, którzy bronili huty Azowstal w Mariupolu, wywieziono z …