wtorek, 4 październik, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Naftohaz kupuje gaz od PGNiG wobec odcięcia dostaw z Rosji
Фото: pgnig.pl
Фото: pgnig.pl

Naftohaz kupuje gaz od PGNiG wobec odcięcia dostaw z Rosji

Share Button

Naftohaz Ukrainy i PGNiG podpisały kontrakt na dostawy gazu ziemnego po tym, jak rosyjski Gazprom odmówił kontynuowania dostaw na Ukrainę. Podpisana umowa obowiązuje do końca marca br.

Na mocy umowy na Ukrainę ma trafić z Polski 60 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Dostawy rozpoczęły się 2 marca 2018 roku przez stację w Hermanowicach, która łączy polską i ukraińską sieć gazową.

Jak wynika z oświadczenia Gazpromu, planowane jest zakończenie realizacji wszystkich kontraktów zawartych ze stroną ukraińską, zarówno na dostawy na Ukrainę jak i te dotyczące tranzytu do krajów Europy Zachodniej. Przyczyną takich działań jest wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, niekorzystny dla Gazpromu.

Prezes Gazpromu, Aleksiej Miller stwierdził, że podejmując „asymetryczną decyzję, Trybunał kierował się podwójnymi standardami”.

„Aktualna sytuacja pokazuje, że dywersyfikacja dostaw była słusznym krokiem. Dzięki naszym polskim partnerom kolejna próba wykorzystania przez Moskwę gazu jako broni politycznej zakończyła się fiaskiem. Mam nadzieję, że UE i rządy krajów członkowskich wezmą pod uwagę ten fakt, gdy będzie mowa o budowie gazociągu Nord Stream 2” – powiedział szef Naftohazu, Andrij Kobolew.

„Energetyczna solidarność i dobra współpraca pomiędzy sąsiednimi krajami to nasz obowiązek. Zwłaszcza teraz, gdy na Ukrainie wynikły trudności z dostawami z Rosji, a potrzeby dostaw dla zabezpieczenia potrzeb społeczeństwa zwiększyły się wobec ochłodzenia” – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG dodając, że strona polska może zwiększyć rozmiar dostaw w razie potrzeby.

Na podstawie: naftogaz.com, twitter.com/Gazprom, eurointegration.com.ua, ec.europa.eu/commission

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO

O złożeniu wniosku poinformował prezydent Wołodymyr Zelensky. „Faktycznie, przeszliśmy już nasz szlak do NATO. Faktycznie …