piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Użhorodzie podpalono budynek Węgierskiego Towarzystwa Kultury
Фото: mukachevo.net
Фото: mukachevo.net

W Użhorodzie podpalono budynek Węgierskiego Towarzystwa Kultury

Share Button

W nocy z poniedziałku na wtorek w Użhorodzie doszło do podpalenia budynku Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia – informuje kierownictwo Policji w obwodzie zakarpackim.

Zgłoszenie w sprawie pożaru nadeszło do lokalnej jednostki Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ok. godziny 3 nad ranem. Na miejsce poza jednostkami gaśniczymi skierowano także funkcjonariuszy Policji.

Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było wrzucenie do budynku butelki z benzyną, tzw. koktajlu Mołotowa. W wyniku pożaru spłonęło pomieszczenie o powierzchni 25m2. W wyniku pożaru nikt nie został ranny. W sprawie trwa dochodznie z art. 194 KK Ukrainy, tj. o zniszczenie mienia drogą podpalenia. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia.

Podpalenie potępili przedstawiciele ukraińskich władz, w tym ambasador Ukrainy na Węgrzech, Liubow Nepop. „Koniecznie jest potępienie tego rodzaju prowokacji oraz podjęcie działań w celu znalezienia i ukarania winnych – to jasne stanowisko strony ukraińskiej. Będziemy przeciwdziałać wszelkim próbom zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i w regionie” – podkreśliła ambasador, która została wezwana do węgierskiego MSZ w związku z incydentem.

„Na Ukrainie ma miejsce dziwny proces wzrostu popularności ekstremistycznych idei (…) jeżeli Ukraina poważnie podchodzi do swoich ambicji zbliżenia z UE i NATO, powinna wziąć ekstremistów pod kontrolę” – skomentował szef węgierskiego MSZ, Peter Sijarto. Węgierski MSZ zapowiedział, że sfinansuje odbudowę biura Towarzystwa Kultury.

Próbę podplenia potępiło także ukraińskie MSZ. „Systematyczność i podobieństwo działań prowokatorów wskazują, że są to planowane i zamawiane działania. Trzeba zastanowić się na czyją korzyść działa ta akcja, obliczona na zaostrzenie relacji ukraińsko-węgierskich i wspólnie przeciwdziałać próbom poróżnienia Ukrainy i Węgier” – napisał z kolei na Twitterze Pawło Klimkin, szef MSZ Ukrainy.

Jak wiadomo, 4 lutego br. miała miejsce podobna próba podpalenia tego samego budynku. Strona ukraińska oskarża o nią dwóch działaczy polskiej skrajnie prawicowej organizacji „Falanga”.

Na podstawie: facebook.com/zk.npu, facebook.com/Nepop Liuba, mukachevo.net, mfa.gov.ua, carpathia.gov.ua, ukrinform.ua, kormany.hu

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …