czwartek, 22 Kwiecień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Przeprowadzono testy poligonowe systemu „Sokół”
Фото: turchynov.com
Фото: turchynov.com

Przeprowadzono testy poligonowe systemu „Sokół”

Share Button

Na poligonie Honczariwskim w obwodzie czernihowskim odbyły się testy systemu rozpoznawczo-uderzeniowego „Sokół”, które obserwował m.in. szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow.

Według szefa RNBO, dzisiejsze próby wypadły pomyślnie, mimo, że były prowadzone w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych – przy silnym wietrze. „To przykład zakończonej sukcesem współpracy ukraińskiego przedsiębiorstwa „Czezara” z polskimi partnerami” – powiedział Turczynow.

System składa sie z jednego bezzałogowego samolotu zwiadowczego typu Flyeye i trzech uzbrojonych samolotów uderzeniowych typu „Warmate” ze wspólnym systemem kierowania. Drony „Warmate” zostały zaprojektowane przez polską firmę WB Electronics i wkrótce mają być produkowane na licencji na Ukrainie (umowę w tej sprawie podpisano podczas XXV MSPO w Kielcach). Zasięg uderzeniowych bezzałogowców pozwala na przebywanie w powietrzu przez 30 minut. Mogą być wyposażone w różne typu głowic bojowych, m.in. kumulacyjne i termobaryczne.

Na podstawie: turchynov.com, defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Spotkanie Zelensky-Erdogan: Turcja gotowa włączyć się w proces pokojowy na wschodzie Ukrainy

Wołodymyr Zelensky spotkał się z Recepem Erdoganem w czasie wizyty w Turcji 10 kwietnia 2021 …