niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Nowym Jorku
Анджей Дуда та Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua
Анджей Дуда та Петро Порошенко. Фото: president.gov.ua

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Nowym Jorku

Share Button

Spotkanie miało miejsce w związku z obecnością obu prezydentów na 72 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Rozmowy Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki dotyczyły kwestii rozwoju dialogu politycznego pomiędzy Polską i Ukrainą, a także współpracy w sferze bezpieczeństwa energetycznego i współpracy transgranicznej. Mowa była również o sytuacji na Donbasie, realizacji porozumień z Mińska i możliwości wprowadzenia misji pokojowej ONZ na Donbas, jak również o sytuacji na Krymie. Uzgodniono także wspólne stanowisko ws. planów budowy przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, jak również konieczność rozwijania współpracy w sferze obronności, zwłaszcza w związku z manewrami Zapad-17.

„Prezydenci zgodzili się, że ewentualna misja pokojowa potrzebuje rzetelnego rozpatrzenia, a jej mandat powinien być do przyjęcia dla strony ukraińskiej” – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.

Podczas rozmów uzgodniono także termin kolejnej wizyty prezydenta RP na Ukrainie. Ma ona mieć miejsce w grudniu br. w Charkowie.

Również wczoraj, 19 września, z przemówieniem na forum Zgromadzenia Ogólnego wystąpił prezydent RP Andrzej Duda. Z kolei wystąpienie prezydenta Ukrainy jest planowane na 20 września.

Na podstawie: president.gov.ua, president.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …