niedziela, 29 styczeń, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko spotkał się z Trumpem
Фото: facebook.com/petroporoshenko
Фото: facebook.com/petroporoshenko

Poroszenko spotkał się z Trumpem

Share Button

Prezydent Ukrainy w ramach roboczej wizyty w USA spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem. Prezydenci omówili kwestie współpracy dwustronnej w sektorze obronnym, a także sytuację na Donbasie i stan reform na Ukrainie.

„Po tym spotkaniu można powiedzieć, że osiągnęliśmy wielki postęp (…) Ukraina co dzień staje się lepszym krajem” – powiedział Donadl Trump po spotkaniu z Petrem Poroszenką.

Z kolei według prezydenta Ukrainy, w ciągu ostatnich 7 miesięcy obrót handlowy pomiędzy USA i Ukrainą wzrósł 2,5 raza. „To symbol tego, że jesteśmy otwarcie na amerykańskie inwestycje na naszym rynku i tworzymy tysiące nowych miejsc pracy w USA i Ukrainie. To wielkie osiągnięcie naszej współpracy” – powiedział Poroszenko.

Donald Trump pozytywnie ocenił postęp reform na Ukrainie, które sprzyjają wzrostowi ekonomicznemu i potencjału obronnego. Wezwał równocześnie prezydenta Ukrainy do intensyfikacji wysiłków na rzecz walki z korupcją i polepszenia klimatu biznesowego. Potwierdził również amerykańskie wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. „USA w pełni popierają stanowisko Ukrainy, moje propozycje, które były przedstawione jeszcze w 2015 roku – w sprawie rozmieszczenia na okupowanych terytoriach sił pokojowych, w tym na niekontrolowanym odcinku granicy ukraińsko-rosyjskiej, co wykluczałoby przerzut rosyjskiego uzbrojenia i żołnierzy” – dodał Poroszenko.

Podczas wizyty w USA prezydent Ukrainy wystąpił również na forum 72 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Odwiedził także amerykańską Akademię Wojskową West Point.

Na podstawie: president.gov.ua, publicpool.kinja.com

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Szefowa MSZ Niemiec: nie jesteśmy przeciwko przekazaniu czołgów Ukrainie

Annalena Baerbock odniosła się do planów przekazania Leopardów 2 przez Polskę „Nie będzie stać na …