czwartek, 9 Lipiec, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Sejmik województwa śląskiego uczci pamięć ofiar Akcji „Wisła”
Фото: prostir.pl
Фото: prostir.pl

Sejmik województwa śląskiego uczci pamięć ofiar Akcji „Wisła”

Share Button

Sejmik województwa śląsku przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom czystek etnicznych w 70 rocznicę początku operacji „Wisła”.

Dokument uchwalono na sesji w dniu 25 kwietnia 2017 roku. „W 70 rocznicę tragicznych wydarzeń Sejmik Województwa Śląskiego uważa za konieczne uszanowanie pamięci ofiar czystek etnicznych i naruszeń praw człowieka. Los przesiedlonych Łemków i Ukraińców niech będzie ostrzeżeniem przeciwko stosowaniu przymusowej odpowiedzialności kolektywnej i polityki przymusowej asymilacji” – napisano w przyjętej uchwale.

W uchwale zwraca się również uwagę na fakt, iż przez filię obozu utworzonego w Jaworznie dla przesiedlanych w ramach operacji „Wisła” przewinęło się ponad 4000 osób, z których ponad setka nie przeżyła wysiedlenia.

Decyzja w sprawie realizacji Akcji „Wisła” została podjęta przez prezydium Rady Ministrów 25 kwietnia 1947 roku. Operacja, oficjalnie realizowana przeciwko oddziałom Ukraińskiej Powstańczej Armii stała sie czystką etniczną wobec osób narodowości łemkowskiej i ukraińskiej.

Na podstawie: sejmik.slaskie.pl, prostir.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

USA sprzedadzą Ukrainie sprzęt wojskowy za 600 mln dolarów

W ramach pakietu pomoc wojskowej strona ukraińska ma otrzymać m.in. kutry patrolowe typu Mark VI …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.