poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Białorusi i Ukrainy uczcili pamięć ofiar Czarnobyla
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Prezydenci Białorusi i Ukrainy uczcili pamięć ofiar Czarnobyla

Share Button

W 31. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu prezydenci Aleksander Łukaszenko i Petro Poroszenko wspólnie uczcili pamięć ofiar tej tragedii.

Prezydenci wzięli udział w ceremonii poświęconej pamięci poległych likwidatorów skutków katastrofy i złożyli kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Czarnobyla. Zapoznali się także ze stanem prac nad sarkofagiem, który powstaje nad zniszczonym reaktorem numer 4.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że poza Ukraińcami najbardziej w wyniku katastrofy ucierpieli właśnie Białorusini. „Tak jak my, również Białorusini przeszli przez to samo piekło. Najciężej doświadczeni zostali mieszkańcy Polesia, które jest wspólną ojczyzną Ukraińców i Białorusinów” – powiedział Poroszenko. Dodał, że szczególny szacunek należy się osobom, które brały udział w likwidacji elektrowni, jako że ich poświęcenie zapobiegło dużo poważniejszym konsekwencjom.

Z kolei Aleksander Łukaszenko zwrócił uwagę, że Kijów i Mińsk współpracują w ramach szeregu projektów, które mają na celu likwidację skutków katastrofy.

26 kwietnia br. mija 31 lat od dnia awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu, najpoważniejszej w historii katastrofy w obiekcie atomowym. W wyniku wybuchu zniszczony został jeden z czterech reaktorów, a do atmosfery zostało wyrzuconych 300 razy więcej substancji radioaktywnych niż w wyniku wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Dla celów zabezpieczenia pozostałości reaktora zbudowano ruchomy sarkofag o masie 36 200 ton o długości 165 i wysokości 110 metrów. Ma on zabezpieczyć miejsce katastrofy co najmniej na kolejne 100 lat. Zakończenie budowy jest planowane na listopad tego roku.

Na podstawie: president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.