wtorek, 6 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / MSZ: Polska nie uznaje aneksji Krymu
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

MSZ: Polska nie uznaje aneksji Krymu

Share Button

W trzy po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało oświadczenie potępiające ten akt agresji wobec Ukrainy.

„Trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. Pod lufami karabinów przeprowadzono nielegalne „referendum”, a następnie 18 marca ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym” – napisano w oświadczeniu umieszczonym na stronie polskiego MSZ.

Ponadto, Polska opowiada się nadal za utrzymaniem sankcji nałożonych na Rosję przez UE, USA i Kanadę. Polski resort spraw zagranicznych wyraził również zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka na Krymie, w tym zwłaszcza w odniesieniu do mniejszości tatarskiej i innych grup narodowościowych. „Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa.

Na podstawie: msz.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Premier RP złożył wizytę w Kijowie

W sobotę, 26 listopada 2022r., w stolicy Ukrainy obok Mateusza Morawieckiego pojawiła się także premier …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.