Liderzy krajów UE podczas szczytu w Brukseli przyjęli zaproponowaną przez rząd Holandii deklarację ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, w myśl której nie będzie ona stanowić etapu do członkostwa w UE.
„Wzięliśmy pod uwagę sytuację Holandii. Chcemy pomóc Ukrainie, a w tej sytuacji mieliśmy do wyboru tylko tą drogę – poprzeć propozyję Holandii” – powiedział premier Łotwy, Maris Kuczynkis. Dodał, że kwestia oporu Holandii była też bezpośrednio związana ze zniesieniem wiz, co ma nastąpić ostatecznie w ciągu najbliższych miesięcy.
Rząd Holandii zarządał przyjęcia deklaracji, w myśl której umowa stowarzyszeniowa podpisana z Ukrainą nie będzie stanowić wprost kroku do członkostwa w UE (nie nada jej statusu kandydata do UE), jak również nie będzie nakładać na kraje członkowskie obowiązku pomocy wojskowej czy finansowej.
Holandia jest jedynym krajem, który dotąd nie ratyfikował porozumienia. Uchwalenie deklaracji ma umowżliwić ratyfikację umowy przez holenderski rząd.
Na podstawie: eurointegration.com.ua
Ale, że akurat Holandia, z jej zestrzelonym przez Putina boeingiem…? Dziwne.